Ako správne loviť s nymfou Gunki Naiad – tipy a triky

 

Nymfa je už dnes medzi rybármi pomerne známa a rozšírená prívlačová nástraha. Tí ju majú najčastejšiu spojenú s lovom pstruhov a sivoňov. To, že táto nástraha nám ponúka širokú paletu možností ako ju využiť, nám ukáže tento článok. Je akýmsi tutoriálom, ktorý nám pomôže naplno využiť potenciál tejto vynikajúcej nástrahy. Tá je už dnes dostupná u viacerých výrobcov v nepatrných obmenách. Princíp lovu s ňou a predstavené spôsoby použitia sú však stále rovnaké.

 

01 
Farebné prevedenie nýmf Gunki Naiad


Farebná škála je dostačujúca a pokryje všetky podmienky, s ktorými sa pri vode môžeme stretnúť. Nájdeme tu farby v decentných prírodných odtieňoch, ale tiež aj tie divokejšie vhodné na nasadené ryby alebo lov v prikalenej vode. Čierna s flitrami je vhodná do čistej vody, prírodné odtiene béžovej a tmavozelenej, ktoré sú univerzálne a človek s takouto farbou nikdy nič nepokazí. Ružová je klasikou na začiatku sezóny a čerstvo nasadenú rybu. Oranžová so zelenou je už na také väčšie hranie sa, napr. pri love na jazerách na sivoňa, príp. zelená na ostrieža, ktorý tento odtieň miluje.

 

02

 

    Na obrázku vidíme tri rôzne spôsoby nastraženia pri love so zaťaženou nymfou. Vľavo sú háčiky zaťažené oloveným drôtikom, vpravo dolu klasická jigová hlavička a nad ňou voľná hlava známa u nás aj pod názvom čeburaška. Každý spôsob má svoje výhody a je dobré ich poznať a vedieť ich využiť v náš prospech najmä na prechytávaných revíroch.
Rovnomerné zaťaženie oloveným drôtikom pozdĺž celého ramienka háčika nám umožňuje pozvoľnejší prepad nástrahy vodným stĺpcom a spôsobuje, že nástraha nepadá ku dnu ako kameň hlavou nadol. Nymfa sa tak stáva pre ryby atraktívnejšou a takáto nástraha je účinnejšia pri love ochytaných dúhakov či prírodných potočákov, ktorí sú už predsa len opatrnejší, ako čerstvo vysadená ryba. Treba si uvedomiť, že o našom úspechu pri love s gumenými nástrahami nemusí rozhodovať len priťahovanie nástrahy, ale práve aj fáza samovoľného prepadávania. To je dôležité. Naučiť sa správne pracovať s prepadávanou nástrahou je dobré nielen na rieke, ale aj na stojatých dúhakových jazerách, kde je táto technika často mimoriadne efektívna.
    Všimnite si háčik s navinutým drôtikom, ktorý má v strede ramienka ešte nalepený malý tungsten vo výraznej farbe. Pri navlečení nástrahy na takýto háčik nám vznikne efekt, akoby mala nástraha „srdiečko“. Nie je to samozrejme nič iné, len spúšťač, na ktorý môže ryba lepšie zamerať svoj útok. Po navinutí oloveného drôtika na ramienko tento ešte pretriem dvojzložkovým epoxidom a vytvarujem z epoxidu takú nábehovú hranku, aby sa guma lepšie navliekala na takto zhrubnutý háčik.

 

 

03
Nymfa Gunki Naiad a jej tri rôzne variácie – zľava klasická nymfa, v strede ráčik (crawfish) a vpravo červík z tykadla (worm)


Obrovskou výhodou gumenných nástrah je, že okrem rôzneho spôsobu napichnutia na háčik nám umožňujú aj naďalej pracovať so samotnou nástrahou. Všeobecne známou je skutočnosť, že v prípade nedoberania nymfy rybami ju je možné postupným uštipávaním z tykadiel skracovať a zmenšovať. Dosiahneme tým, aby nám ju ryba mohla lepšie nasať a mohli sme úspešne zaseknúť. Ak sú ryby už priveľmi opatrné a v danom revíri sa často chytá s nymfami, je možné zájsť s úpravami ešte ďalej. Ľahko si dokážeme z nymfy vyrobiť odstránením dlhých tykadiel malého ráčika. Ani odtrhnuté tykadlá nemusia vyjsť navnivoč a je možné aj ich použiť ako napodobeninu malého červa pri love s marmyškou alebo na ľahulinkej jigovej hlave.


 04
Odtrhnuté tykadlo z nymfy na marmyške napodobňujúce malého červa

05


Práve použitie takéhoto červíčka na marmyške je mimoriadne účinné pri love v chladnej vode v zime, kde na túto nástrahu môžeme uloviť prakticky akúkoľvek rybu, vrátane tých nedravých. Takýto kúsok tykadla je vždy dobré navliecť až na oblúčik háčika, aby ostalo prehnuté. Tento spôsob nastraženia dodá tykadlu (červovi) dodatočný pohyb a krásne ho vo vode potom potáca či až rotuje okolo svojej osi. Pekne to našu nástrahu oživí a zvýši záujem u rýb.

 

 

 06
Správne postavenie ráčika na jigovom háčiku


Nymfu bez tykadiel (ráčika) používam hlavne v kombinácii s ťažšou jigovou hlavičkou a vodím ju krátkymi prískokmi po dne. Vždy mám pripravených niekoľko hlavičiek v obrúsenou skosenou plôškou, ktorá mi umožňuje správne postavenie ráčika pri dne. Takto preťaženú a upravenú nymfu používam skôr v tých hlbších prúdoch a jamách.

 

07

 
Ružová nymfa na jigovej hlave a nasadený dúhak – to je klasická kombinácia tvoriaca jednu z najúčinnejších nástrah na tento spôsob lovu


08


Nezaťažená nymfa, navlečená len na čistom muškárskom háčiku, sa hodí skôr na stojaté vody, no využiť sa dá táto technika aj na kludnejších miestach na potoku. Tam, kde voda spomalí, točí sa, vytvára spätný prúd za kameňom, dokážeme využiť takúto variantu nástrahy. Všetko sú to miesta, kde môže číhať pstruh na potravu. Tohto dúhaka sa podarilo uloviť až pekných pár týždňov po začiatku sezóny, keď sa už určite stretol a úspešne vyhol množstvu umelých nástrah. No voľne splavovanej nymfe neodolal. Stačilo nahodiť mierne proti prúdu do nenápadnej jamky tesne pod brehom, ktorú zakrýval veľký lopúch a ryba okamžite zaútočila. Voči takto prezentovanej nymfe nemal podozrenie a nasal ju poriadne hlboko.

 

09

 

Je zrejmé, že s ubúdajúcou hmotnosťou nástrahy musíme tomuto faktu prispôsobovať aj ostatné časti našej zostavy a primerane zjemňovať nielen priemer vlasca, ale aj hmotnosť vrhacej záťaže prúta. Len tak môže byť náš lov dokonalý a vedenie a prezentácia nástrahy precízne.

 

10

 

Snáď vám tieto rady dopomôžu byť na rybách ešte úspešnejší pri love s touto nenápadnou, no mimoriadne účinnou nástrahou.

 

Peter Zachar

 

 

Partner

Reklamný prúžok
Rybárske centrum ORAVA

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
Sponzor ligy juniorov LRU - prívlač

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok