Háčiky Ichikawa

 

Na náš trh prichádza nová značka háčikov Ichikawa z Japonska. A keďže sú Japonci  známi svojou precíznosťou a schopnosťou dotiahnuť veci do dokonalosti, tešil som sa, až budem môcť vyskúšať ich výrobky aj v našich podmienkach. Očakávania v tomto smere boli veľké. Každý, kto sa venuje intenzívnejšie prívlači, sa skôr či neskôr dostane do situácie, kedy je potrebné vyzbrojiť naše nástrahy novými hákmi, či už z dôvodu prílišného opotrebovania pôvodných, alebo nahradenia tých pôvodných novými, s vyhovujúcimi parametrami. Preto je dôležité mať prehľad aj v tomto, na pohľad nenápadnom, segmente rybárskych potrieb a doplnkov.

 

01

 Časť výrobného sortimentu Ichikawa hooks


Háčiky Ichikawa sú vyrábané priamo v Japonsku pre udržanie čo najvyššej možnej kvality. Mimoriadna pozornosť je venovaná každej jednej sérii a použitiu, pre ktoré bol hák navrhnutý. Dôraz sa kladie pri jednotlivých typoch na výber správneho priemeru drôtu, tvar a povrchovú úpravu. Portfólio značky zahŕňa háčiky na všetky spôsoby lovu rýb na prívlač po celom svete. V ponuke tak nájdeme okrem tradičných trojháčikov aj jednoháky na tvrdé nástrahy či offsetové háky na červov.

Kamakiri Treble

Klasický trojhák Kamakiri je základným typom spomedzi výrobkov Ichikawa. Tieto háčiky boli vyvíjané s cieľom dosahovať čo najlepšie výsledky pri love bassov, ktorých lov je v Japonsku a USA mimoriadne populárny. Práve preteky v love bassov boli podnetom a inšpiráciou pre vznik viacerých modelových radov Ichikawa. Tieto preteky sú dotované nemalými peniazmi a ide v nich o veľa. Tu každá jedna zdolaná ryba rozhoduje a môže šťastnému lovcovi zabezpečiť nemalú slávu a v neposlednom rade aj financie. Preto je tak veľký dôraz kladený na výber toho správneho háčika, na jeho správnu konštrukciu a špičkové spracovanie.

 

02

 

Kamakiri je trojháčik klasického tvaru so stredne dlhým ramienkom. Dobre vypočítaná hrúbka drôtu a konštrukcia tohto háku z neho robia všestranný výber. Hrot háčika je mierne ohnutý smerom von, aby sa uľahčilo počiatočné prenikanie hrotu do papule ryby pri záseku. Už pri prvom dotyku zaujme zvláštna hladučká povrchová úprava háčika, ktorý vyzerá byť potiahnutý teflonovou vrstvou. Povrch pôsobí na prvý pocit dojmom, akoby bol povoskovaný.

 

03

 

Na detailných fotkách pri mnohonásobnom zväčšení dobre vidno, ako je každý jeden hrot pekne spracovaný. Na hrote úplne vľavo je možné postrehnúť skosenie vnútornej strany  nad protihrotom, kde vzniká malá plôška. Na hrote vpravo zase vidno jeho klasické nepatrné vytočenie smerom von od tela háčika. Veľkosť protihrotu je primeraná k tomuto typu háčika, patrí skôr k tým jemnejším. Toto všetko sú detaily, ktoré majú za cieľ čo najviac zefektívniť lov, zvýšiť množstvo úspešných zásekov a znížiť počet padnutých rýb počas zdolávania.

 

04

 Detail hrotu trojháčika Ichikawa Kamakiri Treble s miernym vyhnutím špičky smerom von


Kamakiri Light Wire

Toto je ľahšia verzia trojháčikov vyrobená z tenšieho drôtu, ktorá si však zachováva rovnaký tvar ako Kamakiri Treble. Tento hák je určený hlavne pre menšie nástrahy alebo keď je potrebná úprava vztlaku. Poznajú to napríklad noční lovci zubáčov s voblermi, kedy  môže príliš ťažký trojhák „umŕtviť“ chod voblera (napríklad pri type Rapala Original F11/13 a pod.). Je dostupný až do veľkosti č. 14, čo sa už dá použiť aj pri 5 cm dlhom vobleri.

 

05

 

06

 Nahradenie originálnych bežných háčikov (vpravo) na vobleri ľahšími háčikmi Kamakiri Light Wire z tenkého drôtu. Rozdiel v hrúbke je viditeľný na prvý pohľad.


07


Takisto má význam nasadiť tieto háčiky, keď sa chystáme na vody, ktoré sú extrémne prechytávané a ryby sú tu vystavené príliš veľkému rybárskemu tlaku. Ryby tu už videli snáď všetky umelé nástrahy a často do nich len drgajú a aj zábery bývajú veľmi jemné a opatrné. Práve vtedy je háčik z tenkého drôtu s dokonale ostrou špičkou tou správnou voľbou.

 

08

 

Strong Single

Teraz by mali spozornieť všetci lovci veľkých rýb, ale aj tí, ktorí putujú za rybami po celom svete. Tento typ veľkých prívlačových jednohákov u nás zvykneme dosť prehliadať a považujeme to len za záležitosť tropických morí, no pokúsim sa vám v skratke naznačiť možnosti širokého využitia takýchto háčikov aj pre nás. Lovci lososov na Aljaške alebo tajmeňov v Mongolsku už vedia, kam mierim. Sú miesta na svete, kde je potrebné pri love s prívlačovým prútom používať z rôznych dôvodov len nástrahy opatrené jednohákmi. Preto je nutné pred cestou do týchto končín osadiť svoje nástrahy jednohákmi, ktoré sú ale zároveň dostatočne pevné, aby zvládli súboje s rybami častokrát vážiacimi aj niekoľko desiatok kilogramov. Preto je dobré vedieť, že v ponuke firmy Ichikawa sa dajú nájsť aj takéto modely.

 

09

 

Ichikawa Strong Single sa vyznačuje zakrivením, ktoré umožňuje ľahký zásek ryby a jej spoľahlivé zdolávanie. Povrch je opatrený antikoróznym náterom pre použitie aj v slaných vodách. Najhlavnejšou črtou je, že v celej tejto sérii sa používa pevný ťažký drôt a aj najmenší háčik môže byť použitý na menšie nástrahy bez straty pevnosti.

 

10
Vobler v „mongolskej“ úprave pre lov tajmeňov


Aby to však nepôsobilo dojmom, že tieto háčiky sú určené len pre tých, ktorí cestujú za rybami cez pol zemegule, na nasledovných fotkách vám predstavím ich využitie aj v našich podmienkach. Každému je jasné, že tieto háčiky sú určené na „tvrdé“ nástrahy, ako sú voblery, rôzne pilkre a vertikálne jigy, ale napríklad u nás aj plandavky. Zvykol som si ich používať pri love sumcov, kde vďaka jednoháku klesol počet utrhnutých nástrah, no zároveň pevnosť háku je taká, že nemusím mať obavy ani pri tvrdšom zdolávaní. Zaseknutý sumec sedí na jednoháku úplne spoľahlivo.

 

11

 Plandavka osadená jednohákom Ichikawa Strong Single


12


13

 
Pár sumcov z tohtoročného leta ulovených za pomoci jednoháku Ichikawa Strong Single


14


Vývoj napreduje míľovými krokmi a tak prichádzajú na trh neustále nové typy a modely háčikov Ichikawa. Vo výrobnom programe je tak možné nájsť extrémne silné trojháky s morskou povrchovou úpravou, ale takisto aj jemnejšie verzie, ktoré skôr nájdu uplatnenie u nás. Výhradným dovozdcom háčikov Ichikawa pre slovenský a český trh je firma 3stan-lures, za ktorou stojí výrobca známych slovenských voblerov Ján Krajč. Tieto háčiky je možné momentálne objednať napríklad na e-shopoch www.3stan-lures.com, alebo www.privlacuj.sk, prípadne v kamennej predajni TORNADO - Banská Bystrica (Martina a Rado Lichí). Zoznam predajcov sa však bude stále rozširovať a tak si istotne už čoskoro nájdu tieto háky cestu aj k vám.

Peter Zachar

 

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok