Lov pstruhov na gumené nástrahy

 

16. apríl sa pomaly, ale isto blíži a každý poriadny  pstruhový maniak sa pomaly  chystá na začiatok novej sezóny. Tí  netrpezliví už skúšajú šťastie na súkromákoch, kde zaznamenajú prvé úlovky, väčšinou v podobe pstruhov dúhových.  Ja si vždy radšej počkám na oficiálny začiatok a prvý deň zavítam na nejakú peknú riečku na severe Slovenska. Pstruhových nástrah je v súčasnej dobe nespočetné množstvo, no ja sa akosi vždy najradšej prikláňam k tým gumeným. A práve lovu s nimi by som sa venoval v nasledujúcich riadkoch.

 

01

 

Prečo práve mäkké nástrahy?

Na začiatku sezóny je voda ešte pomerne studená v dôsledku topiaceho sa snehu. Ryby sú väčšinou ešte letargické, poskrývané v rôznych úkrytoch nachádzajúcich sa pod vodnou hladinou. Môže to byť potopené stromy, balvany, prípadne podmyté brehy. Potravu prijímajú skôr sporadicky, aj to len v tesnej blízkosti svojho úkrytu. A práve gumené nástrahy im vieme ponúknuť do tesnej blízkosti týchto úkrytov a tým vyprovokovať lenivé ryby k záberu. Na rozdiel od tvrdých nástrah, či už woblerov, prípadne rotačiek môžu pstruhy gumené nástrahy "ochutnávať", nakoľko sú oveľa prirodzenejšie a pripomínajú reálnu korisť.

Typy gumených nástrah

Ako prvé spomedzi gúm spomeniem určite nymfy. Pravdupovediac nepoznám univerálnejšiu nástrahu na lov rýb prívlačou, ako je nymfa. A to nielen na pstruhy. Šťuky, zubáče, ostrieže, jalce, dokonca aj nedravé ryby ako kapre, či pleskáče sú pri rybačkách s nymfou pomerne častými úlovkami. Súčasný trh ponúka veľmi široké spektrum nýmf rôzneho tvaru, farby, či veľkosti a je skutočne len na rybárovi, ktorú z nich si vyberie. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že fungujú skvele takmer všetky.

 

02

 

Ďalšou veľmi úspešnou mäkkou nástrahou sú červy. Je všeobecne známe, že pstruhy priam milujú červy. Nemusíme sa vôbec obávať použiť aj červy skutočne veľkých veľkostí, kľudne aj vo veľkosti reálnej dážďovky, čo je možno aj 10 - 15 cm. Spomínam si na jednu jarnú rybačku na Váhu v okolí Liptova. Niekoľko hodín som hádzal do rieky svoje obľúbené nástrahy - nymfy, menšie červy a smáčiky. Ryby o ne vôbec nejavili záujem. Už som premýšľal nad odchodom od vody, keď som si spomenul, že mám pri sebe fľašku s veľkými gumenými dážďovkami. Po pár hodoch prišiel záber a asi 40 cm dúhak bol zachvíľu pri brehu. Pár ďalších hodov a situácia sa opakovala. Akurát namiesto dúhaka to bol pekný potočák. Počas hodiny lovu som mal na konte asi 7 pstruhov. Ukázalo sa, že práve táto veľká nástraha bola vtedy nenahraditeľná. Samozrejme pri použití klasickej jigovej hlavičky býva dosť záberov nevyužitých, nakoľko v porovnaní s veľkosťou nástrahy je háčik umiestnený úplne na kraji, no pokiaľ nástraha zaujme väčšieho pstruha, ten nemá absolútne žiadny problém dostať celého červa do papuľky.

 

03

 

Špeciálnou kategóriou gumených nástrah sú napodobeniny rybiek. Či už od tých najmenších, v podobe smáčikov, až po rôzne rippery, či twistre. Ja osobne dávam prednosť smáčikom, nakoľko práve tieto dokážu pri správnom vedení úplne dokonale imitovať rybí plôdik. Práve s lovom na smáčky sa mi v pamäti vynárajú MS v Chorvátsku v roku 2010. Pomerne hlboká, ale kryštáľovo čistá voda bola jedna z najnáročnejších, čo sa týkalo výberu vhodnej nástrahy spomedzi všetkých MS, na ktorých som sa zúčastnil. Rotačku ani wobler som nedokázal v tejto hlbokej vode ponúknuť rybám tak, aby ju dokázali spoľahlivo dobrať. Tak prišiel na rad malý smáčik na 1 gramovej hlavičke a práve toto sa ukázalo ako to najlepšie pre miestne pstruhy. A aj vďaka tomu sa nám vtedy podarilo na týchto MS zvíťaziť.

Keď už píšem o mäkkých nástrahách, nedá mi nespomenúť tzv. osie larvy, známe aj ako Honey wormy. Tieto s obľubou používam najmä na prechytanej vode, kedy už sú ryby pomerne opatrné. A práve v prírodnej farbe to býva často nástraha, ktorú aj opatrné ryby berú pomerne spoľahlivo.

 

04

 

Vedenie nástrahy

Pri takmer všetkých gumených nástrahách platí pre mňa vo väčšine prípadov jedno pravidlo. A to, aby sme nástrahu ponúkli rybám čo najprirodzenejšie. Nebojme sa nechať väčšinu práce na samotný prúd rieky. Sem tam nástrahu nadvihnúť od dna, prípadne ju trošku potriasť úplne postačí. Prehnané, neprirodzené pohyby pstruhy väčšinou od záberu len odradia. Samozrejme je pri tejto prirodzenosti veľmi dôležitý vhodný výber jigovej hlavičky. Ten volíme podľa hĺbky, sily prúdu, ale aj nástrahy, na ktorú práve lovíme. Nástrahu väčšinou  nahadzujem mierne proti prúdu a po pár sekundách od nahodenia by som mal cítiť prvé kontakty nástrahy s dnom. Potom je už na rybárovi, aby sa snažil nástrahu počas ďalšieho splavovania udržiavať v tesnej blízkosti dna, kde na svoju korisť číhajú pstruhy. Príliš ťažká záťaž nám spôsobí, že naša nástraha sa bude iba akoby "gúľať" po dne. Na jednej strane bude pre ryby nezaujímavá a na druhej strane je len otázkou času, kedy sa nám nástraha zachytí a prídeme o ňu. Naopak pri použití príliš ľahkej záťaže nedokážeme nástrahu dostatočne utopiť a k rybám sa v podstate ani nedostane. Trošku odlišné je to pri jazernom chytaní. Vtedy je pomalé prepadávanie väčšinou to najlepšie, čo môžeme urobiť. Problém môže byť, že nástrahu s ľahkou záťažou nedokážeme nahodiť veľmi ďaleko. Tu sme preto nútení používať čo najtenšie vlasce, ktoré majú pri nahadzovaní minimálny odpor a aj s 0,2 - 0,4 gramovou hlavičkou ich vieme nahodiť pomerne ďaleko. Samozrejme o to opatrnejšie je následné zdolávanie ryby, aby sa nám tenký vlasec nepretrhol.

 

05

 

Náčinie

V žiadnom prípade nebudem teraz menovať značky prútov alebo navijakov, ktoré by som Vám odporučil. Ako všetci vieme, trh s rybárskym náčiním je v súčasnosti taký široký, že každý si v ňom dokáže nájsť to, s čím sa mu chytá pohodlne a rybačku si dokáže užiť. Prút s jemnou špičkou by mal byť samozrejmosťou, aby sme dokázali evidovať aj tie najjemnejšie zábery. Takisto navijak by mal byť vybavený citlivou brzdou, nakoľko pri love s gumami používame väčšinou vlasce v tenších priemeroch a bojovné pstruhy by bez citlivej brzy vlasec ľahko pretrhli.

Výnimka potvrdzuje pravidlo

Písal som vyššie o tom, že gumené nástrahy treba viesť vo vode čo najprirodzenejšie.  Tu si veľmi dobre spomínam na jednu minuloročnú rybačku. Asi dve hodiny som sa márne snažil uloviť nejaké pstruhy v prikalenej snehovej vode. Vyskúšal som vtedy všetky možné nástrahy, no bez úspechu. Už som to chcel vzdať, keď som si všimol, že nymfu, ktorú som rýchlo vyťahoval z vody, mi prenasledoval menší pstruh. Prekvapilo ma to, že práve na takto rýchlo ťahanú nástrahu ryba zareagovala. Rozhodol som sa ešte pár hodov venovať úplne agresívnemu vedeniu nástrahy. Nymfu som viedol podobne ako pri tzv. twitchingu s woblerom – priťahoval som ju rýchlo, pričom som špičkou prútu pridával pomerne prudké krátke pošklbávania. A bingo. 3 potočáky v priebehu pár minút ma ubezpečili o tom, že je treba neustále skúšať a vymýšľať niečo nové.

 

06

 

Tip na záver
Nebojme sa experimentovať. Napríklad pri love s nymfami. Ak lovíme nejaký čas na nástrahu, ktorej veríme a nemáme záber, skúsme malú zmenu. Niekedy stačí len odtrhnúť nymfe nožičky, prípadne chvost. A verte, že mnohokrát budete príjemne prekvapení, ako odrazu začnú pstruhy na tútu zmenu reagovať.  

Peter Horňák

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok