Dnes sa bližšie pozrieme na jednu z noviniek od firmy Pezon & Michel, ktorá je určená pre lov s tými najmenšími nástrahy používanými v prívlači. Prúty od francúzskej firmy Pezon & Michel sú dostatočne známe a v minulosti si množstvo ich modelov získalo veľmi dobré meno a popularitu aj medzi našimi rybármi. Či už to boli v nedávnej minulosti pstruhové modely Instinct, či pár rokov dozadu Specialist Trout Spin a Trout Lure.
Špecifikom tohto prúta sú 3 vkladacie špice, podobne ako pri feedrových prútoch. Rozdiely v tvrdosti medzi jednotlivými špičkami sú dostatočne identifikovateľné a tak je možné vybrať pre lov s danou nástrahou tú najvhodnejšiu. Špičky sú osadené maličkými očkami a princíp je rovnaký, ako pri feedrových prútov alebo pickeroch – s minimálnym odporom signalizovať aj tie najjemnejšie zábery a ťukance. Vďaka jemným špičkám ryby z tohto prúta minimálne padajú. Výrobca uvádza hmotnosť vrhacej záťaže 3 – 25 g, v praxi sa mi však na ňom neosvedčilo používať ťažšie nástrahy ako nejaké 3 g. Pôvodne bol vyvinutý na lov sihovitých rýb s malými nástrahami v hlbokých alpských jazerách.
Prút je dostupný v troch dĺžkach. Najkratší model s dĺžkou 150 cm je dvojdielny s tromi špicami, dva dlhšie modely su vybavené predlžovacím 30-centimetrovým dielom a majú dĺžku 160 cm (resp. 190 cm s predlžovacím dielom) a dnes predstavovaný najdlhší 180 (210) cm. Takéto variabilné riešenie má určite svoje prednosti a dokážeme jedným prútom pokryť lov na rôznych loviskách či s rôznym typom nástrah.
Vzhľadom k tomu, že prút patrí k pomerne lacným a na stavbu blanku nie sú použité tie najšpičkovejšie materiály, zložitosť konštrukcie si v tomto prípade vyžiadala aj svoju daň. Tou je trochu lenivejší prejav pri použití predlžovacieho dielu a strata rýchlosti blanku. Váhu prútu udáva katalóg 106 g, čo je pri takto krátkych prútoch skôr podpriemerná hodnota. Zase je tu však potrebné brať do úvahy konštrukciu s prevedením a ťažko porovnávať hmotnosť u takýchto prútov s prútom, ktorý je postavený na jednodielnom blanku.
Rúčka je delená, korková a je primeraná k takto krátkemu prútu. Sedlo navijaku je klasické uťahovacie so závitom v spodnej časti, s vložkou napodobujúcou drevo. Táto však nemá klasický rovnomerný priemer po celej dĺžke, ale má tvar mierneho kónusu s rozšírenou časťou smerom k špičke prútu. Pôsobilo to na mňa zbytočne masívnym dojmom, aj keď niekomu s väčšou rukou bude možno tento tvar sedla vyhovovať.
Ako vidno aj na úvodnom obrázku, prechod medzi vkladanými špičkami a blankom je pekne plynulý a zdolávanie rýb je tak na tomto prúte príjemnou záležitosťou a dá sa s ním užiť dostatok zábavy.
Tento prút by kľudne mohol byť osadený aj ľahšími očkami a prútu by to určite len prospelo. To by ale podstatne navýšilo aj jeho konečnú cenu. Každopádne všetci dobre vieme, akým výrazným spôsobom dokážu ovplyvniť kvalitné ľahučké očká takto krátke a jemné prúty. Žiaľ sada takýchto očiek častokrát prevyšuje cenou tieto celé lacné prúty.
Nevhodne zvolené navádzacie očko, kde dochádza k príliš veľkému lomu vlasca.
S týmto faktom je potrebné sa zmieriť. Na lacnom prúte nikdy nebudú špičkové očká. Cena nepustí a rozhoduje o kvalite použitých očiek či iných komponentov, ktorými bude prút osadený. Čo by som však vytkol a čomu sa dalo v tomto prípade vyvarovať je vhodnejší výber samotnej veľkosti navádzacieho očka, jeho výška a rozmiestnenie očiek na blanku. Toto očko je umiestnené príliš blízko pri navijaku, je malé a na zbytočne krátkej nožičke a dochádza v ňom k príliš veľkému lomu vlasca, čo nevytvára ideálnu líniu najmä keď je rotor navijaku v dolnej úvrati. Zrejmé je to z vyššie uvedenej fotky. Žiť sa s tým dá, no je to vec, ktorej sa mohli tvorcovia prútu veľmi ľahko vyhnúť a vyriešiť to aj elegantnejšie. Stačilo zvoliť väčší priemer navádzacieho očka na dlhšej stopke a posunúť ho pár centimetrov dopredu od navijaku. Prút zodpovedá kvalitou a spracovaním nižšej strednej triede, no aj v tejto kategórii a cenovej hladine sa už dá nájsť dnes množsvto slušných a použiteľných prútov.
Tento prút je vhodný pre lov malých rýb s primeranými nástrahami na menších vodách. Pri love s vlascom je kvalita očiek úplne dostačujúca. Ďalej nájde uplatnenie aj pri jazernom love pstruhov s malými gumami alebo marmyškami. Aj napriek svojim muchám má rybárom čo ponúknuť a ako sa hovorí, každý tovar si nájde svojho kupcu. Ocenia ho najmä tí, ktorí nechcú do rybárskeho náčinia investovať príliš veľa peňazí, zároveň však hľadajú spoľahlivý prút na lov s najmenšími nástrahami s možnosťou výmeny špičiek rôznej tvrdosti, prút ktorý umožní jemný lov s najmenšími nástrahami a pri opatrných záberoch vďaka jemným špičkám neodradí hneď nedôverčivú rybu od záberu.
Peter Zachar
|