FishUp pupa

 

 

K tejto unikátnej nástrahe na lov dravcov som sa prvýkrát dostal pred dvomi rokmi na špecializovanej rybárskej výstave Fishing Show v Trenčíne. Z počutia som sa o tejto vtedajšej top novinke čo to dozvedel od môjho dlhoročného priateľa a skvelého prívlačového pretekára z Piešťan Jara Petrička. Po predchádzajúcom dohovore s ním som sa pristavil v stánku Slávie Piešťany, kde mi chlapci túto novinku predstavili a doporučili hlavne na lov pstruhov. Dobre ma poznajú a vedia, že lov salmonoidov patrí medzi moje srdcovky. Absolvovali sme spolu nejeden ligový či pohárový pretek a vždy sa so mnou podelili o nové skúsenosti a poznatky zo športovej prívlače. Tak tomu bolo aj tentokrát. Oni totiž s lovom na pupu mali prvé skúsenosti už za sebou.

 

01 

Široký výber odtieňov pupy FishUp


S lovom na všakovaké gumené a silikónové potvorky mám už dlhoročné skúsenosti. Pri tejto nástrahe som vytušil, že obohatí moje techniky lovu o nové a zaradí sa medzi top nástrahy hlavne na lov pstruhov. Po dvoch rokoch intenzívneho lovu môžem len skonštatovať, že som sa nemýlil. Krátko po ich zaobstaraní som s nemalou netrpezlivosťou čakal, kedy ich budem môcť konečne vyskúšať. Stalo sa tak hneď na prvom bodovanom pohárovom preteku v prívlači, ktorého sa zúčastnil spolu so mnou celý rad pretekárov zo Slovenska, ale aj Čiech, vrátane niekoľkých reprezentantov. Túto novinku okrem mňa malo vo výbave naozaj len zopár pretekárov. Po prvých ulovených pstruhoch mnohí z nich chodili za mnou so zvedavosťou, že na čo to vlastne chytám. Či na „gumenú myš“ alebo čo. Spočiatku moja technika lovu nebola ešte ideálna, ale časom úlovky a skúsenosti pribúdali. Bolo to aj vďaka častým konzultáciám s chalanmi z Piešťan. Odvtedy som odlovil desiatky a desiatky hodín hlavne na pstruhových vodách (ale nie len na tých) a techniku lovu obohatil o nové varianty a finty. Ako skúsený vláčkár a tester rôznych prívlačových prútov a nástrah som dostal od chlapcov ponuku na spoluprácu, ktorú som s radosťou prijal. Prisľúbil som im nie len fotomateriál, ale aj to, že svoje doterajšie skúsenosti zhrniem do článku, ktorý im poskytnem. S radosťou sa o ne podelím aj s vami čitateľmi, známymi aj neznámymi priaznivcami prívlače. Poďme teda pekne po poriadku.

 

02
Robov 44 cm potočák


Popis nástrahy, výber odtieňov, nastraženie, zaťaženie, použitie

Popis - pupa je napodobninou larvy chrústa (tzv. pandrava) vyrobená z mäkkej ľahkej umelohmotnej hmoty na báze silikónu. Vyrába sa v dĺžkach 23, 30 a 38 mm. Dipovaná je syrovou arómou (hlavne pstruhy ju priam zbožňujú), čo spolu s jej vizuálnym efektom zatraktívňuje lov často nedôverčivých dravcov aj na prechytaných vodách. Stavba telíčka, jej veľkosť a ľahkosť umožňuje širšie využitie nástrahy v rôznych vrstvách vodného stĺpca a zároveň viacerých techník lovu. Podľa toho použijem alebo nepoužijem záťaž. Tvar valcovitého telíčka, dokonalé vrúbkovanie, imitácia hlavy, zadočka a nožičiek verne imituje skutočnú pandravu. Voči ostatným podobným nástrahám má navyše jednu obrovskú výhodu a tou je pomerne širší spodok bruška, väčšia plocha. To umožňuje tejto ľahkej nástrahe vzplývať na hladine, respektíve ňou pomaly prepadať a vďaka miernemu pridvihnutiu vznášať sa nad dnom. To si vyžaduje samozrejme špeciálnu techniku lovu bez záťaže (alebo len minimálnu), ktorú nižšie podrobne opíšem.    

 

03
Ostriež z VN Čierny Váh na ružovú pupu


Výber odtieňov - veľkou výhodou tejto nástrahy je široký sortiment farebných odtieňov. Ten je neraz dôležitým spúšťačom útoku dravcov. Ich výber je podmienený momentálnymi svetelnými podmienkami a správaniu sa dravcov. Hlavne pstruhy vedia pomerne rýchlo okukať nie len nástrahu, ale aj jej farbu. Preto je často potrebné ju striedať. Do dobrých svetelných podmienok a priezračnej vody sa mi osvedčili matnejšie odtiene (olivovozelená, matná žltá, hnedá) a naopak, pri zhoršenej viditeľnosti výraznejšie a krikľavé (ružová, oranžová, svetlo žltá, svetlo zelená). Keď som lovil za slnečného počasia na hladine alebo vo vrchnom stĺpci, neraz mi zabrala čierna a hnedá pupa. Nie je to však vždy pravidlom. Veľa záleží, ako som spomenul, na okukanosti nástrahy. Záleží na tom, v akej hĺble lovím a napríklad aj od toho, akého sfarbenia je voda. Či číra, priezračná, modrastá, zelenkastá. Je to závislé od geologického podložia a ostatných prírodných daností konkrétnej lokality. Napríklad na VN Palcmanská Maša (Dedinky) mi najviac zabrala pupa, ktorá sa svojim odtieňom najviac blíži k zafarbeniu vody a tou je olivovo zelená. Sú to možno pre niekoho nepodstatné detaily, ale tie ma neraz primäli prispôsobiť tomu odtieň nástrahy.
V rovnakých odtieňoch ako pupa FishUp ponúka aj jej štíhlejšiu variantu Yochu a ďalšie podobné modely skvelých silikónových nástrah ako Tanta a Morio. Sortiment nástrah je samozrejme širší a dopĺňajú ho napodobneniny rôznych drobných vodných živočíchov, lariev hmyzu a červíkov.

 

04
Úlovok dúhaka na Dedinkách


Nastraženie (napichnutie) a zaťaženie - samozrejmosťou je použitie kvalitného jednoháčika primeranej veľkosti s dostatočne veľkým očkom. Najviac sa mi osvedčili japonské Vanfook SP-31 BL Zero (bez protihrotu) a SP-41 MB veľkosti 2 a 4. S očkom preto, lebo sa dá naviazať nie len priamo na vlasec alebo šnúru, ale dá sa pripnúť aj na karabínku a skombinovať so záťažou. V tomto prípade ide o špeciálne tungsténové UL záťaže vo wolfrámovom prevedení (pri rovnakej veľkosti ako olovo má dvojnásobnú hmotnosť, čo je ich výhodou), tzv. čeburašku Vanfook s príchytným klipom s očkami na oboch stranách s gramážou 1, 1,5, 2 a 3 g. Je to univerzálna záťaž, ktorá vďaka „kĺbovému efektu“ umožňuje viesť nástrahu špecifickým vertikálnym „poloohybným výkyvným“ pohybom. Z jednej strany sa navlečie háčik a na druhej pripne na karabinku alebo sa priamo naviaže k vlascu alebo šnúre. Voľba hmotnosti záťaže závisí od toho, v akej vzdialenosti a v akom stĺpci chceme loviť alebo chceme vodiť našu nástrahu pri na dne. Podmienky lovu a hlavne miesto výskytu pstruhov ma neraz núti použiť odlišnú techniku lovu, ktorú by som so záťažou nedokázal adekvátne využiť.

 

05

 

06
Nastražená pupa na ľahkej čeburaške


Techniky lovu - ako na to

LOV NA STOJATÝCH VODÁCH

Ako som už spomenul, techniky lovu a zaťaženie, resp. nezaťaženie pupy je závislé od viacerých faktorov. Samozrejme tým hlavným je momentálny výskyt dravcov, kde sa práve nachádzajú a lovia. Môže to byť na hladine, v stĺpci, nad dnom, blízko brehu či ďalej od brehu. Techniky popíšem zvlášť v dvoch kategóriách - bez záťaže a so záťažou.

 

07
Pekný jazerák z VN Dedinky na olivovú pupu

 

Lov bez záťaže

Samotná pupa aj s háčikom, prípadne s pripnutou karabinkou má svoju hmotnosť, ktorá v spojení s UL náčiním umožňuje nástrahu nahodiť do celkom prekvapivej vzdialenosti. Vďaka pomerne nízkej hmotnosti, ľahkosti materiálu a širšiemu spodku telíčka dokonale využijem jej vzplývavosť, vznášanie a pomalé klesanie.
Po nahodení pupy dopnem vlasec, aby som bol s ňou vždy v kontakte a aby prípadný zásek sedel. Zdvihnem špičku prútu a chvíľu ju nechám vzplývať na mieste. Hlavne pstruhy často na ňu zaútočia tesne po dopade alebo po určitej chvíli. Pokiaľ zafúka vietor a nástrahu odnáša vietor, vôbec nie je na škodu, pretože dravec zaútočí aj na unášanú plávajúcu nástrahu. Trochu však pritom môže urobiť problém vzniknútý oblúk na vlasci. Aj preto sa ho snažím dorovnať a pritom držať špičku prútu vo vrchnej polohe, aby som pupu udržal na hladine alebo tesne pod ňou. Až po týchto manévroch resp. popri tom pupu striedavo priťahujem pomalými navíjaniami. Ak už začala klesať, snažím sa ju opätovne podvihnúť a nechať chvíľu prepadať pod hladinou. Občas pridám krátke trhavé myknutia prútom pomocou zápästia. Aj to býva často spúšťačom záberu. Zo skúsenosti viem, že sa pri záseku netreba unáhliť, pretože ju hlavne pstruh najprv oťukáva a až potom sa ju rozhodne vziať. Až keď zacítim a vidím aspoň malý plynulý ťah, je ten správny okamih. Vtedy musí byť záber razantný, aby v tvrdej čelusti sedel. Veľmi dôležitým faktorom jeho záujmu je aj dráždivá aróma, ktorou je pupa nadipovaná.

 

08 
Nezaťažená pupa opäť bodovala

 

Ďalšou alternatívou povrchového lovu je rýchlešie a plynulejšie ťahanie nástrahy. Na moje prekvapenie to funguje aj pri trolingu, ktorý však ojedinele využívam len na VN Palcmanská Maša pri love z člna, keď sa premiestňujem na „horúce miesta“. Je známe, že hlavne pstruhy často zaútočia na rýchlounikajúcu rybku, keď si v tomto prípade umelú nástrahu nestihnú okukať. Samozrejme aj tu platí, že experimentovať sa často oplatí. Preto je neraz prospešné spôsob vedenia a odtiene nástrahy obmieňať.
Pri spomínaných technikách nechávam pupu neraz pomaly prepadať vodným stĺpcom a občas pristavím pomocou zdvihnutia prútu a jeho podržania vo vrchnej polohe. Potom ju opätovne nechám prepadať a zároveň priťahujem pomalým preuršovaným navíjaním. Je to pomalé, vyžaduje si to trpezlivosť a stále byť v strehu. Podľa aktuálneho výskytu dravca a jeho správania mením hĺbku a spôsob lovu. V nie príliž hlbokých vodách prelovujem celý stĺpec až po dno. Tam nechám pupu chvíľu ležať a potom ju zvyknem „natriasať“ pomalými trhavými pohybmi. Nechám ju opätovne klesnúť a takto celý postup niekoľkokrát zopakujem.

Lov so záťažou

V podstate sa dajú so zaťaženou pupou využiť mnohé z predchádzajúcich techník, ktoré sú si v mnohom podobné ale zároveň odlišné s tou, ktorú teraz opíšem. Nevýhodou zaťaženia je to, že nedokážem v takej miere využiť nadnášanie a vzplývavosť nástrahy bez záťaže. Záleží to však aj od toho, akú gramáž záťaže (čeburašky) zvolím. Či háčik „ozdobím“ napríklad len ľahučkým volfrámovým tungstenom (ten je momochodom vhodným doplnkom, ktorá nástrahu zatraktívni) alebo zaťažím len nepatrne olovkom s hmotnosťou do 1 g. Pri určitej zručnosti sa takáto zostava dá čiastočne použiť aj na povrchovú prívlač.

 

09

Pokiaľ si situácia vyžaduje lov vo väčších vzdialenostiach a zároveň chcem dosiahnuť rýchlejší prepad stĺpcom vody až ku dnu, používam ťažšie čeburašky v rozmedzí 1,5 a 2 g. Tažšiu gramáž nedoporučujem použiť, lebo pupa stratí ten správny dráždivý pohyb. Ostane z nej sťaby „mŕtva“ umelá granula a nie pohyblivá pandrava. Samozrejme rýchlosť prepadu a spätného podvihovania viem podľa situácie a potreby regulovať. Spomalenie prepadu čiastočne regulujem zdvíhaním špičky prútu do vrchnej polohy. Širšie telíčko pupy a pridŕžanie vlasca ho mierne spomaľuje. Ak chcem rýchlejší prepad, odvíjaný vlasec nepridržujem a nechám nástrahu volne prepadať. Stále som s ňou však v neustálom kontakte preto, lebo pstruh na ňu neraz zaútočí aj v tomto momente. Pri jej prepade ale aj pridvihovaní často prospeje pocukávanie, pristavenie, striedané s navíjaním rovnako pri horizontálnom, ako aj vertikálnom pohybe. Ide o striedanie prevažne pomalého navíjania a jeho prerušenia, s pridaním takýchto krátkych rýchlejších potrhnutí. Zo všetkých stojatých vôd som pupu najdôkladnejšie a všetkými technikami opakovane úspešne využil na Dedinkách z brehu a hlavne z člna. Palcmanská Maša je naša najväčšia pstruhovka, kde sú rozdielne hĺbky vody s dostatkom pstruhov, ktoré však treba vyhľadať a zvoliť tú správnu nástrahu a techniku lovu. Pupa sa stala vďaka svojim danostiam a možnom širokom využití snáď úplne top nástrahou pre všetky podmienky lovu. Bola rovnako úspešná pri hladinovom love, ako aj v stĺpci a pri dne. Je zážitkom, keď ju zo spodu pstruhy pomaly a pravidelne zbierajú ako maškrtu, ale aj keď chytám „z ruky“ a tesne po nahodení do nej udrú, až mi skoro vyrazia prút z ruky. Ide o rozdielne zábery, ktoré mi však rovnako zdvihnú adrenalín. Spolu so zdolávaním dravca je práve toto čaro prívlače, ktoré ma opantalo už pred mnohými rokmi a drží dodnes.     

 

 10
Robo, jazerák a pupa – pekná kombinácia

 

LOV NA TEČÚCICH TOKOCH

Tu si treba uvedomiť, že tečúce vody majú odlišný charakter v členitosti a v prúdení vody. Dravce majú dosť odlišné podmienky pre úkryty a často aj odlišné potravinové návyky. Vyskytujú sa za rôznych podmienok v rôznych častiach tokov podobne, ako to je aj u ich súkmeňovcov na stojatých vodách. To všetko musíme brať na ztreteľ a podľa toho vybrať nástrahu a prispôsobiť techniku lovu.

 

11
Robo na Čiernom Váhu

 

Tak, ako náletový hmyz, chrúst, včela, osa či rôzne drobné živočíchy, ktoré padnú do vody, má aj pupa pripomínať jednu z obľúbených maškŕt dravcov na spestrenie jedálnička. Ponúknuť ju správnym spôsobom je často rozhodujúcim faktorom úspechu. Môže to byť zrealizované rozličnými spôsobmi. Záleží na charaktere vody a pobrežnej vegetácie, pod ktorou sa dravce skrývajú a čakajú na svoju obeť. Ide hlavne o pobrežia pokryté stromami a kríkmi. Tu zvyčajne volím rovnaký spôsob, ako pri love jalcov a pstruhov na chrústa. Priblížim sa opatrne k danému miestu od náprotivnej strany a nahadzujem (často spôsobom odspodu) ku brehu pod porasty a stromy, kde predpokladám, že dravce číhajú na popadané húsenice, pandravy a iný hmyz. Nahadzujem mierne proti prúdu a s dopnutým vlascom nechám nástrahu pomaly splavovať dole prúdom. Musí to byť čo najdôveryhodnejšie, aby som hlavne opatrné pstruhy primäl k záberu. Samozrejmosťou je čo najopatrnejší pohyb vo vode. Pokiaľ je v prúde nejaká prekážka, snažím sa pupu pri nej mierne pridržať a potom opäť vypustím. Podľa možnosti používam čo najmenšiu záťaž tak do 1 g, alebo ju vôbec nepridám. Pre lov v hlbších tokoch volím trochu väčšiu gramáž.

 

12
Robov pekný 47 cm bodkáč

 

Pri lovu splavovaním záleží na charaktere prúdov, ich rozhraní a výskyte prekážok, ako sú rôzne skaly, balvany, stromy či výbežky. Ide samozrejme hlavne o miesta, kde predpokladám stanovištia dravcov. Tu sa snažím prednostne o lov z brehu, ale situácia ma často núti aj opatrne vojsť do vody, aby som svoju nástrahu mohol čo najúčinnejšie splavovať až k nim. Robím to podobne, ako s ostatnými „gumkáčmi“ a už vyššie spomenutým spôsobom. Po nahodení pupy do vrchnej časti prúdnice ju nechám voľne splavovať. Mám pritom vždy napnutý vlasec, aby som s ňou bol neustále v kontakte. Pokiaľ lovím v plytšej vode a v slabších prúdoch, zaťažím ju len minimálne alebo vôbec. Naopak, v hlbších a prúdivejších vodách ju primerane zaťažím. Prút pritom držím v rôznych polohách podľa toho, či chcem nástrahu viesť po povrchu, v stĺpci či pri dne. Pri splavovaní ju občas pridržím a znova vypustím. Pri splavení ku koncu stanovišťa, ju zvyknem občas stopnúť a popoťahovať proti prúdu. Techniky lovu a nástrahy často mením, až kým nedosiahnem úspech. Snažím sa byť proste flexibilný a prispôsobiť sa daným podmienkam lovu.

 

13
Ostriež ulovený na pupu

 

Pupa je unikátna a jedinečná nástraha, ktorá mi priniesla už celý rad úspechov hlavne pri love pstruhov, ale aj jalcov a ostriežov. Som presvedčený, že rovnako úspešní s ňou budete aj vy.     

 

14

 

Ďakujem môjmu parťákovi pstruhárovi Andrejovi Garlíkovi z Bojníc za pomoc pri testovaní a fotení a priateľovi Peťovi Zacharovi za spoluprácu a redakčnú úpravu článku.

Robo Fülöp, člen prívlačového tímu SRZ Levice - trojnásobného majstra SR

Výhradný dovozca nástrah FishUP: Slávia Piešťany, www.slaviaryby.sk
Výhradný distribútor: SPORTS Veľké Kostoľany, www.sports.sk

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok