Menej obvyklé techniky lovu s gumenými nástrahami (1. časť)

 

 

Úvod

Gumené nástrahy sú medzi rybármi loviacimi na prívlač nesmierne populárne. Môže za to nielen ich vysoká účinnosť, ale aj možnosť ich individuálnej prezentácie či variabilita lovu, ktorú nám ponúkajú. Treba spomenúť aj ich relatívne nízku cenu v porovnaní s ostatnými umelými nástrahami. V tomto seriáli si postupne predstavíme niektoré u nás menej známe techniky lovu a spôsoby nastraženia gumenných nástrah, ktoré nie sú medzi našimi rybármi až natoľko známe a využívané. Mnohé z týchto techník sú špeciálne určené pre určitý typ nástrah, ktorým takto dokážeme doslova „vdýchnuť“ život oproti tomu, ako keby boli nastražené na klasickej jigovej hlave. Tá nemusí byť v mnohých prípadoch tým najlepším riešením. Ukážeme si niektoré z týchto menej známych techník lovu na prívlač a verím, že vám táto séria článkov trochu pomôže zorientovať sa v tejto rozsiahlej problematike. Pozrieme sa bližšie na pomôcky a doplnky používané pri jednotlivých spôsoboch lovu, ale aj vhodné typy nástrah optimálne pre daný spôsob lovu. Zameriame sa hlavne na využitie týchto techník v našich podmienkach. Postupne si predstavíme tie u nás viac známe, ako čeburaška či drop-shot, ale aj menej používané techniky lovu, ako sú Carolina rig, Texas rig, Jig rig, Neko rig či Tokio rig. Pevne verím, že každý tu nájde niečo pre seba a dokáže to aplikovať vo svojich domácich revíroch, čo mu v konečnom dôsledku môže pomôcť k ďalším krásnym úlovkom v našich vodách.

 

01
Klasická jigová hlavička nemusí byť vždy to najlepšie riešenie

 

Predtým, ako sa dopracujeme k jednotlivým technikám, je dôležité si na úvod predstaviť a zoznámiť sa s jednotlivými pojmami, doplnkami a inými pomôckami potrebnými k týmto spôsobom lovu. Táto prvá časť seriálu bude venovaná práve im. Množstvo drobností je určených výlučne pre tieto špecifické montáže. Sú špeciálne vytvorené pre optimálnu prezentáciu rozličných druhov gumených nástrah, ktoré u nás, častokrát na našu škodu, málo používame.

 

02 
Krabička s množstvom drobností potrebných k lovu – zľava sú háčiky na drop-shot, olovené a tungstenové tŕne na vyváženie nástrah pre techniku Neko rig, krúžky, korálky na Texas rig alebo Carolina rig a rôzne typy čeburaškových hláv

 

Základom, podobne ako pri všetkých ostatných spôsoboch lovu rýb, je háčik. Je dôležité, aby naša nástraha spoľahlivo držala na svojom mieste najmä pri použití obyčajných rovných jednoháčikov s očkom, aké sa často používajú napríklad pri drop-shote. Pri klasickej jigovej hlave nám nástrahu na svojom mieste často pomáha udržať olovený krk na hlavičke. No pri týchto háčikoch niečo také nie je možné. Preto existuje niekoľko spôsobov, ako môžeme lepšie fixovať našu nástrahu na háčiku, aby ju ryby pri záberoch tak ľahko nesťahovali. Takéto úpravy háčikov sú väčšinou svojpomocné a každý si postupne nájde spôsob, ktorý mu najviac vyhovuje. Na lepšie zafixovanie gumy sa najčastejšie používa natočenie niekoľkých ovinov drôtiku na ramienko háčiku, alebo nalepenie kúsku bužírky, ktorá svojím zhrubnutím lepšie zadrží nástrahu v správnej pozícii, pokiaľ ju ryby len naťahujú za chvostík. Ďalšou možnosťou je využitie muškárskeho UV laku, ktorým urobíme na háčiku akoby malú guličku. Táto posledná metóda je rýchla, čistá a behom chvíle je možné si pripraviť množstvo háčikov. Samozrejmosťou je použitie UV lampy na rýchlejšie vytvrdnutie laku.

 

03 
Aby nám gumená nástraha lepšie držala na háčiku a ryby ju nesťahovali, môžeme použiť na jej pevnejšie zaistenie niekoľko spôsobov – bužírku, drôtik alebo kvapku z UV laku ma ramienku háčika

 

Práve kvôli spoľahlivému držaniu nástrah na svojom mieste sa vo veľkej miere pri týchto technikách využívajú takzvané offsetové háčiky. Ide o zvláštne lomený háčik, ktorý vďaka svojmu tvaru a spôsobu napichnutia nástrahy túto spoľahlivo drží na svojom mieste. Offsetové háčiky využijeme nielen pri love s čeburaškou, ale aj pri drop-shote, Texas rigu či Caroline. Mnoho našich rybárov nemá s týmto typom háčika skúsenosti, no nie je treba sa ich použitia obávať. Samozrejme najlepšie je vyskúšať si ich prednosti pri praktickom love. Obavy často pramenia z neznalosti, ako osadiť gumenú nástrahu na tento typ háčika. Z priloženého obrázku je to zreteľné a jasne viditeľné. Najskôr napichneme gumu v prednej hlavovej časti, potom akoby pootočením háčika o 180 stupňov ho dostaneme do správnej polohy a následne prepichneme v správnej vzdialenosti telo gumy. Hrot háčika môžeme nechať vytŕčať von z nástrahy ako pri klasickej jigovej hlave, alebo ho zamaskovať v žliabku na chrbte nástrahy pri love v zarastených vodách a medzi prekážkami. Mnohé nástrahy sú práve kvôli tomuto ukrytiu háčika vybavené takouto drážkou v hornej časti.

 

04 
Postup napichnutia nástrahy na offsetový háčik


Offsetových háčikov samozrejme existuje niekoľko rôznych typov a tvarov. Princíp je však vždy rovnaký. Hneď za očkom sú všetky rôzne zalomené. Niektoré typy držia nástrahu zapichnutím lomeného ramienka do gumy, iné majú v očku už malú špirálku, ktorá sa zatočí do hlavovej časti gumenej nástrahy a tú nám takto fixuje. Samozrejme v oboch prípadoch ešte prepichneme hrot háčika približne cez stred nástrahy ako to vidno z priloženého obrázku. Toto miesto prepichnutia nám určuje samotná dĺžka háčika, čo zistíme ešte pred napichnutím jeho priložením k nástrahe, pokiaľ nám asi dosahuje. Samozrejme pri dlhých smáčikoch nie je nutné, aby náš háčik zasahoval príliš ďaleko do stredu nástrahy. Netreba používať zbytočne dlhý hák. Gumu by sme si takto len príliš „umŕtvili“ a my predsa potrebujeme, aby bola čo najviac ohybná, pohyblivá a vláčna. Ak máme pri použití veľkej nástrahy príliš veľa záberov, ktoré nesekneme, je možné dlhú nástrahu dozbrojiť stingerov (náväzcom s jednoháčikom alebo trojháčikom). Alebo nám to len naťahujú malé ryby a pomôže zmeniť miesto :)
Na trhu existujú offsetové háčiky, ktoré sú aj priamo zaťažené, najčastejšie na rôznych miestach na ramienku háčika. Toto zaťaženie ovplyvňuje klesanie nástrahy pri love a jej správanie sa pri priťahovaní. Dodáva nástrahe úplne iný pohyb počas klesania, ako pri jej zaťažení v prednej časti. Pri týchto typoch háčika zvyčajne nie je potrebné pridávať už žiadne dodatočné zaťaženie. Používajú sa väčšinou pri love v plytkých vodách alebo pri love tesne pod hladinou nad prekážkami či vodnými trávami. Často sú tieto háky vybavené aj rôznymi rotačnými krídelkami, ktoré pri klesaní alebo priťahovaní nástrahy rotujú a lákajú dravce aj z väčšej vzdialenosti. Takéto typy sú vhodné hlavne pri vyššej aktivite rýb.

 

05
Rôzne druhy zaťažených offsetových háčikov

 

06
Priamo zaťažený offsetový háčik dokážeme využiť pri mnohých typoch nástrah. Na tieto typy háčikov sú vhodné napríklad rôzne gumené žaby alebo raky.

 

Spojovacím článkom medzi nástrahou a rybárom je šnúra alebo vlasec. Pri všetkých týchto technikách odporúčam radšej použitie spletaných šnúr ako vlasca. Ten využijeme len pri koncovej časti na rôzne nadväzce. Dnes nie je problémom vybrať si z množstva spoľahlivých PE (polyetylénových) šnúr. Správny výber šnúry je jednou z najdôležitejších vecí. Kvalitná tenká šnúra, ktorá dobre „reže“ vodu a pomáha k rýchlejšiemu vyklesaniu nástrahy ku dnu, je našim veľkým pomocníkom. Malý priemer, vysoká nosnosť a dobrá oteruvzdornosť sú prvoradé kritéria pri výbere. So zlou šnúrou skôr či neskôr dôjde k problémom. Zlá šnúra horšie lieta, je hlučnejšia pri chytaní, horšie klesá, viac saje vodu a to sa rovná problémom pri love v zime, keď sú teploty pod bodom mrazu. Problém nastáva aj pri love v kalnej vode so zachytávaním zvírených sedimentov, na čo sú náchylné hlavne lacné šnúry, ktoré nie sú tak na husto spletané a nemajú dostatočne upravený hladký povrch.

 

07
Nezaobídeme sa bez množstva šnúr, rôzneho náväzcového materiálu a laniek

 

Pri týchto technikách sa využívajú na zaťaženie našich nástrah rôzne typy záťaží. Tieto môžu byť vyrobené buď klasicky z olova, alebo tungstenu (wolframu). Výhoda tungstenu je už všeobecne známa. Pri rovnakom objeme záťaže v porovnaní s olovenou je tá tungstenová o čosi ťažšia. Túto vlastnosť je dobré využívať najmä vtedy, keď potrebujeme chytať pomerne nenápadne s malou záťažou vo väčších hĺbkach a veľkosť olova by tu mohla byť rušivým faktorom. Neskôr v ďalších pokračovaniach seriálu si pri jednotlivých technikách detailne zhrnieme, kedy sa aký tvar a typ záťaže používa.
Hmotnosť záťaže je potrebné pri love zvyšovať nielen s rastúcou hĺbkou, v ktorej chytáme, ale je treba ju prispôsobiť aj veľkosti nástrahy, na ktorú lovíme. Väčšia nástraha má väčší vztlak a na jej „utopenie“ ku dnu potrebujeme väčšiu záťaž. Samozrejme na to všetko vplýva ďalšie veľké množstvo faktorov, ako sila vetra, rýchlosť driftu lode a podobne. Jedným z nich je aj priemer použitej šnúry. Na tenšej šnúre nástraha rýchlejšie klesá do hĺbky (pokiaľ nechytáme na stojatej vode vertikálne priamo pod člnom). Ďalej klesanie nástrahy ovplyvňuje miesto lovu. Je veľký rozdiel chytať s rovnakou záťažou, nástrahou a šnúrou v stojatej vode a na rieke. Tam, kde nám na stojatej vode stačí 10-gramová hlavička, nám na rieke na rovnakej hĺbke nemusí stačiť ani raz taká ťažká záťaž. Prúd vody v tečúcich vodách sa zapiera do šnúry a vynáša nám nástrahu viac ku hladine. Preto je ju treba na rieke o čosi viac zaťažiť. Platí pravidlo, čím väčšia hĺbka alebo čím silnejší prúd, tým väčšia záťaž.


08 
Špeciálne olová na drop-shot, Jig rig, Texas rig a Carolina rig

 

Pri chytaní sa snažím držať jednej zásady a to chytať čo najľahšie, t.j. s použitím najmenšej záťaže, ako sa v danom momente dá. Snažím sa zbytočne nepreťažovať svoje nástrahy. Sú samozrejme situácie, kedy ryby reagujú vyslovene na agresívne vedenú preťaženú gumu, ktorá doslova „bije“ do dna. Veľakrát však s touto taktikou skôr nádejné miesto rozplašíme, ako sa dočkáme záberu. Z tohto dôvodu sa radšej vždy snažím začať chytať najskôr s ľahšou (a tým pádom prirodzenejšie sa správajúcou) nástrahou. Platí to pri všetkých technikách lovu s gumenými nástrahami. Ak sa však výsledok nedostaví, potom až je chvíľa na experimetny a je možné vyskúšať väčšie zaťaženie a agresívnejšie vedenie gumy.
Často budeme v tomto seriáli spomínať prepadávanie a klesanie nástrahy. Táto fáza vedenia je stále mnohými rybármi veľmi podceňovaná. Pritom tento kratší či dlhší okamih môže byť častokrát tým rozhodujúcim. Vedenie našej nástrahy nemusí byť predsa len monotónnym priťahovaním. Pozvoľné klesanie nezaťaženej gumy a jej dosadnutie na dno je pre ryby veľmi príťažlivé a aj najmenšie vibrácie spôsobené klepietkami gumenného ráčika či kmitanie mäkkým chvostíkom kopýtka počas klesania môžu donútiť opatrnú rybu k záberu.

 

09 
Nástraha vyzbrojená s offsetovým háčikom

 

Úvod do tejto rozsiahlej problematiky máme úspešne za sebou. Dnes sme sa zoznámili  s rôznymi maličkosťami, bez ktorých sa nezaodídeme pri týchto bezpochyby zaujímavých technikách lovu dravých rýb na prívlač. Bolo by chybou domnievať sa, že tieto spôsoby lovu sú použiteľné len pri love z člna. Úspešne je možné ich všetky do jednej používať taktiež pri klasickom love na prívlač z brehu. V našich podmienkach nájdu uplatnenie hlavne pri love ostriežov a zubáčov, no prednosti mnohých z nich je možné u nás úspešne využívať aj pri love iných druhov našich rýb.
Nabudúce sa už pozrieme bližšie na jednotlivé techniky. Je treba si osvojiť hlavne v začiatkoch lovu s týmito technikami a menej používanými nástrahami dobrý zvyk a vždy si pozrieť pri člne alebo pri brehu v plytkej vode, ako sa naša nástraha chová. Je možné sa tak rýchlejšie vyvarovať chybám vo vedení pri prezentácii nástrahy a dokážeme prísť rýchlejšie k želanému výsledku. Treba si však uvedomiť, že všetko je to v prvom rade o množstve odhádzaných hodín, skúšaní, množstve času stráveného pri vode a nevzdaní sa pri prvotných nezdaroch a neúspechoch.


Peter Zachar

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok