Menej obvyklé techniky lovu s gumenými nástrahami (3. časť)

 

 

Drop-shot

Drop-shot je zaujímavou metódou lovu dravých rýb s umelou nástrahou a je u nás jednou z tých známejších predstavených v tomto seriáli. Pri správnom vedení sa nástraha atraktívne vlní, poskakuje nad dnom a dopadajúca koncová záťaž víri kal a sedimenty. Aj toto upozorňuje dravca na možnú korisť. Pri love na drop-shot z člna veľa rybárov už ani nenahadzuje a loví len vertikálne priamo pod špičkou prútu z driftujúcej či ukotvenej lode. Zameriavajú sa skôr na precíznu prácu s nástrahou na vytipovanom mieste, ako na prelovenie veľkej plochy. Táto napínavá hra nervov vyžaduje od rybára plnú koncentráciu počas celého lovu.

 

01 

Ostriež je v našich podmienkach najčastejším úlovkom pri love na drop-shot


No drop-shot nie je len o vertikálnom spúšťaní a zdvíhaní nástrahy pod člnom. Existuje množstvo alternatív a možností, ako vdýchnuť našej nástrahe život. Netreba sa držať striktne zavedených pravidiel a dá sa tu skutočne vyhrať či už so samotnou drop-shotovou montážou, alebo s vedením nástrahy. Drop-shot je možné kľudne použiť aj pri love z brehu. Chce to len trochu premýšľať a ponúknuť rybám to, čo im v daný moment najviac vyhovuje. Niekedy to chce len nepatrné chvenie nástrahy na mieste, takmer bez priťahovania, inokedy ryby dráždia poskoky v rozmedzí aj niekoľko desiatok centimetrov. Dá sa vymyslieť celá škála pohybových variácií s rôznymi typmi gúm. Všetko záleží len od veľkosti a typu nástrahy, spôsobu jej napichnutia na háčik a celkového zaťaženia. Dôležité je však používať túto techniku hlavne vtedy, keď sú ryby koncentrované na nie príliš veľkom priestore. Ideálne je prechytávať okolie potopených stromov, prekážky pod vodou, podomleté brehy, okolie mostných pilierov či iné miesta so spätným prúdom. Po vytipovaní takýchto miest je dobré sa neponáhľať a dôkladne systematicky ich preloviť.
 

02

 

Drop-shot má oproti iným technikám tú výhodu, že je možné veľmi pekne vodiť aj malé nezaťažené nástrahy s použitím väčšieho koncového olova. Aj malú nástrahu dokážeme takto elegantne potopiť do veľkých hĺbok. Dôležité je to hlavne pri cielenom love ostriežov, kedy ryby nie vždy akceptujú veľkú gumu a sú zároveň sústredené v hlbšej vode. Práve akcia a pohyb nezaťaženej nástrahy je pre ryby pri drop-shote najprítažlivejšia. Nezaťažená nástraha má veľmi pomalý a vláčny pohyb, ktorý je pre ryby na mnohých vodách neopozeraný a v zime v chladnej vode býva takéto vedenie veľmi účinné.
Ďalšou výhodou drop-shotu je, že sa dá naša nástraha vodiť výrazne pomalšie. To znamená, že omnoho dlhšie zostáva v zornom poli dravcov a tí majú dostatok času na ňu zareagovať. Rôzne potopené stromy, hrany koryta, hromady kameňov na dne, zbytky stavieb či iné prekážky na dne sa dajú systematicky prelovovať doslova po centimetroch bez nutnosti vytiahnutia nástrahy aj niekoľko minút. Dôležité je dôkladne lokalizovať a vybrať to správne miesto lovu, pretože hlavne v zime pri love v chladnej vode môže niekoľko metrov vedľa rozhodovať o úspešnom love. Lokalizácia rýb je pri lov na drop-shot kľúčová. Potom je už len na našej šikovnosti a trpezlivosti, aby sme ryby prehovorili k záberu.

 

03

 
Drop-shotová montáž pripravená k lovu


    Pri love na drop-shot priväzujeme na kmeňovú šnúru nadväzec s montážou. Montáž je tvorená koncovou záťažou a háčikom s nezaťaženou nástrahou umiestneným nad ňou. Ako koncová záťaž sa používajú špeciálne olovká so zvláštne tvarovaným klipom na obratlíku, do ktorého sa navlečie koniec náväzcového vlasca. Tento klip je dostatočne tesný na to, aby nedochádzalo k svojvoľnému posúvaniu či strate záťaže. Vždy nám udrží rovnakú vzdialenosť záťaže od nástrahy. Pre istotu ju však ešte zabezpečím obyčajným uzlíkom, ktorý spravím pod záťažou na konci náväzca. Vzdialenosťou olovka od nástrahy určujeme, v akej vzdialenosti nad dnom bude naša nástraha pracovať. Toto však platí len pri vertikálnom love a je jasné, že pri love z brehu treba zohľadňovať vzdialenosť, v akej sa pohybuje naša montáž.
Záťaže sa pri love na drop-shot používajú rôzneho tvaru. Môže to byť záťaž v tvare guličky, no typickými pre drop-shot sú tyčové záťaže. Práve tento tvar používam radšej, pretože na kamenistom dne nedochádza pri tomto tvare záťaže tak ľahko k jej uviaznutiu medzi kameňmi. Vždy je však drop-shotová záťaž vybavená spomínaným klipom, ktorý pevne udrží záťaž na nadväzci. Hmotnosť záťaže samozrejme zvyšuje úmerne s hĺbkou, v ktorej práve lovíme.

 

04

 
Typické nástrahy na drop-shot


Samotná nástraha je napichnutá na háčiku, ktorý je naviazaný na nadväzci pomocou uzla Palomar. Práve tento špeciálny typ uzla umožňuje kolmé postavenie háčika voči celému nadväzcu. Inštruktážne video, ako viazať tento typ uzla, nájdete dnes už ľahko na internetovom kanáli Youtube. Využiť môžeme nielen klasické háčiky s očkom a rovným ramienkom, ale pri väčších nástrahách aj rôzne tvary offsetových háčikov.

 

05
Lov na drop-shot na sklonku roka býva najúspešnejší


Na nadväzec s montážou sa v drvivej väčšine používa vlasec alebo rôzne fluorocarbony. Výhody fluorocarbonu sú známe a práve tu ich vlastnosti dokážeme skvele využiť. Výhodou pre nás v tomto prípade nie je ani tak ich „neviditeľnosť“, ako skôr oteruvzdornosť a tvrdosť voči bežnému vlascu. Pri výbere správneho flurocarbonu si treba dať pozor, pretože ich existuje viac typov. Nadväzcové fluorocarbony (shock leader) bývajú tvrdšie a spravidla navinuté na malometrážnych cievkach. Tie, ktoré sú určené do navijakov sú zase o čosi mäkkšie v klasických 100 a viac metrových baleniach. My pri drop-shote využijeme hlavne tie tvrdé, ktoré omnoho lepšie držia háčik aj s pomerne veľkou nástrahou v kolmej polohe. Tá potom nemá tendenciu visieť dole.

 

06

 Pekný ostriež ulovený na drop-shot

 

    Zaujímavou alternatívou pri love na drop-shot je umiestnenie háčika nie priamo na kmeňový nadväzec, ale na krátky bočný príves. Jeho dĺžka môže byť v rozmedzí pár centimetrov až po približne 10 - 15 cm. Toto umiestnenie dodá nástrahe omnoho väčšiu voľnosť a jej pohyb je taký živší. Klasické umiestnenie nástrahy je vhodné skôr pri statickejšom love, kedy ju dlhšiu dobu potriasame na mieste. Pri použití prívesu sa vďaka jeho dĺžke správa naša nástraha omnoho aktívnejšie. Tento spôsob je vhodné vyskúšať si pri väčšej aktivite rýb.
    Na mnohých vodách s väčším výskytom šťúk môže vyvstať problém, že pri love na drop-shot veľmi často prídeme o našu montáž kvôli jej odhryznutiu. V takomto prípade nám neostane nič iné, iba zhotoviť našu koncovú montáž z oceľového lanka. A práve tu mnoho rybárov narazí na problém a nevie takúto drop-shotovú montáž zhotoviť. Jednoduchým riešením tohto problému je využitie krimpovacích trubičiek a zarážok, ktoré umiestnime okolo očka háčika priamo na oceľové lanko. Z priloženého obrázku je postup zhotovenia takéhoto nadväzca zrejmý. V podstate by stačilo umiestnenie oceľového lanka len nad háčik, no tento uvedený spôsob je určite najjednoduchší na zhotovenie. Drop-shotovú záťaž nakoniec umiestnime klasicky priamo na oceľové lanko.

 

07
Detail drop-shotovej montáže na oceľovom lanku. Háčik je fixovaný na lanku dvojicou krimpovacích trubičiek so záražkami.

 

08

Správnu pozíciu háčika na oceľovom lanku nám pomôžu dosiahnuť krimpovacie trubičky


Veľká polemika sa medzi rybármi zvykne viesť ohľadne dĺžky prútu vhodného na drop-shot. Ja by som odporučil pri love z člna pri vertikálnom drop-shote prúty čo najkratšie a naopak pri love z brehu a pri nahadzovaní na veľkú vzdialenosť o niečo dlhšie, kľudne aj 270 cm ba i viac. S dlhším prútom však nie je také jednoduché jemne chvieť s nástrahou na mieste a taktiež citlivosť je niekde inde. S krátkym prútom je lov veľmi presný a mimoriadne citlivo sa ním dá oživovať naša nástraha jemným chvením špičkou prúta. Pri love vo väčšej vzialenosti však musíme zohľadniť fakt, že naša šnúra a montáž nesmeruje kolmo ku dnu, no zviera určitý uhol a šnúra smeruje šikmo k záťaži. Čím ďalej nahodíme, tým šikmejšie. Pohyb nástrahy bude potom samozrejme o niečo iný, ako keď ju zdvíhame kolmo hore a dolu pod člnom. Ako sa správa nástraha je opäť najlepšie si vyskúšať pri brehu, kde ťaháme nástrahu zo strany na stranu, čím simulujeme uhol, pod ktorým priťahujeme našu nástrahu pri ďalekých hodoch.

 

09

Napichnutie smáčka za hlavu dáva nástrahe ešte väčšiu voľnosť a dravce takúto nástrahu ľahšie nasajú


    Ako už bolo spomenuté, podstata lovu na drop-shot spočíva v čo najdlhšom zotrvaní nástrahy na jednom mieste a presviedčaní ryby k záberu. Tomu je treba prispôsobiť aj samotné vedenie. Veľmi účinné je oživovať nástrahu jemným chvením špičkou prúta na mieste bez potiahnutia záťaže. Nechám záťaž dopadnúť na dno, vyšponujem šnúru, aby som mal kontakt so záťažou a snažím sa triasť s nástrahou podobne ako pri love s marmyškou. Následne potiahnuť celú montáť o kúsok vedľa a pokračovať v love. Tento spôsob je veľmi vhodný pre smáčky a rôzne typy gumených červov. V chladnej vode zábery už nebývajú divoké a rybu je potrebné veľakrát dlhšie presviedčať k záberu.

 

10

Drop-shot z člna býva častokrát mimoriadne úspešnou technikou lovu ostriežov a zubáčov


    Ďalším spôsobom prezentácie nástrahy pri love na drop-shot je agresívnejšie poskakovanie s nástrahou po dne. To je vhodné pri vyššej aktivite rýb. Dosiahneme toho výraznejšími pohybmi špičkou prúta s následným vyklesaním montáže na dno. Po dosadnutí záťaže na dno, môžeme chvíľu počkať, jemne potriasť nástrahou a opäť poskočiť o kus ďalej. Práve vzájomná kombinácia rôznych techník vedenia býva často mimoriadne úspešná. Je dôležité trafiť sa rybám do chuti. Ako bude samotný pohyb nástrahy nakoniec vyzerať, záleží od mnohých faktorov ako je tvar nástrahy, tvrdosť materiálu gumy, spôsob napichnutia, hmotnosť koncovej záťaže, prúdenie vody a tak ďalej. Dobré je vyskúšať si to vždy na krátku vzdialenosť a pokúsiť sa to potom rybám predviesť čo najpresvedčivejšie pod vodnou hladinou. Prajem vám veľa úspechov pri love s touto atraktívnou technikou.

Peter Zachar

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok