Menej obvyklé techniky lovu s gumenými nástrahami (4. časť)

 

Jig rig

 

Dnes sa pozrieme bližšie na montáž, ktorá už nie je v našich zemepisných šírkach natoľko známa ako dve z predchádzajúcich častí seriálu. Len malému množstvu našich rybárov je známy Jig rig a ešte menej ľudí ho u nás aj používa. Jig rig je pritom pomerne jednoduchá montáž určená pôvodne k lovu black bassov, no jej prednosti vieme u nás veľmi dobre využiť aj pri love našich zubáčov či ostriežov.

 

01

Detail montáže Jig rig. Nástrahu upíname v tomto prípade za karabinku do horného krúžku (bližšie k háčiku).


V literatúre či na internete sa môžeme stretnúť v súvislosti s touto technikou lovu aj s pojmom Jika rig. Zvyknú sa používať obidva tieto rôzne názvy, ide však vždy o tú istú techniku. Slovo Jika pochádza z japončiny. Rovnako aj Japonsko stojí za vznikom tejto montáže určenej k lovu dravých rýb s gumenými nástrahami. A to, že Japonci majú veľa fantázie, je všeobecne veľmi dobre známe. V Európe alebo v rusky hovoriacich krajinách sa však častejšie stretneme s názvom Jig rig. V podstate je teda jedno, ktorý z týchto dvoch názvov sa použije, princíp lovu ostáva stále rovnaký. Poďme sa teda dnes pozrieť na jig rig bližšie a zoznámiť sa s prednosťami tejto menej známej montáže.

 

02

Zubáč neodolal nástrahe nastraženej na montáži Jig rig


Ako je vidieť z priložených obrázkov, montáž Jig rig pozostáva zo záťaže s očkom a háčika s nástrahou. Záťaž je s háčikom spojená väčšinou dvojicou krúžkov. Práve v použitej záťaži je najväčší rozdiel oproti záťaži používanej pri drop–shote. Aj keď na prvý pohľad vyzerajú rovnako, rozdiel je práve v použitom očku a nie klipe, aký sa používa na drop-shotových záťažiach na ich zafixovanie na vlasci. Očko plní dôležitú úlohu a umožňuje voľný pohyb záťaže do všetkých strán bez zadrhávania sa.

 

03

Jig rig nájde uplatnenie nielen vo vode plnej prekážok


Túto montáž nie je problémom pripraviť si svojpomocne aj v domácich podmienkach v rôznych kombináciach veľkostí háčikov a hmotností záťaže. Človek už väčšinou vie, akú veľkosť nástrah preferuje a v akých hĺbkach zvyčajne loví a podľa toho si môže dopredu pripraviť dostatočné množstvo montáží. Výberom správnej veľkosti háčika, či jeho hrúbky si môžeme prispôsobiť svoje Jig rig montáže osobným potrebám, preferenciám a cieľovej rybe. Na prípravu nám postačia uvedené komponenty a kliešte na krúžky či dobré nechty.

 

04

Rozdiel medzi záťažou na drop-shot (vľavo) a Jig rig (vpravo)


            Čo sa týka tvaru použitej záťaže, je treba poznamenať, že samotný tvar záťaže má na funkciu jig rigu a pohyb nástrahy len malý vplyv. Opäť sa môžeme stretnúť so záťažami rôzneho tvaru - od tyčových až po objemnejšie hruškovité typy. Domnievam sa však, že tyčové záťaže, rovnako ako pri drop-shote, sú najvhodnejšie a používam ich najradšej. Štíhly tvar a voľné uchytenie záťaže v očku napomáha k tomu, že naša montáž neviazne tak často v prekážkach na dne. Samozrejme, že odtrhnúť sa dá všetko, najmä ak naplavujeme nástrahu po dne a prúd vody ju natlačí pod kamene. Táto voľne pohyblivá sklápateľná záťaž nám však výrazným spôsobom eliminuje takúto možnosť a prispieva k tomu, že ju v prípade uviaznutia ľahšie vytiahneme spomedzi kameňov. Práve štíhly tvar záťaže na jig rigu a spôsob jej uchytenia k háčiku predurčuje túto montáž na lov vo vode plnej prekážok.

 

05
Pri Jig rigu sa používajú aj tungstenové záťaže s očkom

 

Kto sa nechce zaťažovať a sám si doma zhotovovať jig rig montáže, môže si už v dnešnej dobe poľahky kúpiť hotové pár kliknutiami zo zahraničných e-shopov. Mnohé firmy používajú vysoko kvalitný materiál a tak sa môžeme aj na zakúpené montáže  s kľudným svedomím plne spoľahnúť. Samozrejmosťou býva použitie kvalitného ostrého offsetového háku a v mnohých prípadoch aj nahradenie olovenej záťaže tungstenovou.

 

06

Detail montáže


A aká gumená nástraha je najvhodnejšia na jig rig? Voľba nástrahy s použitím tejto montáže je v podstate podmienená iba chuťou a fantáziou samotného rybára. Je možné použiť široké spektrum nástrah. Od tradičných  kopýtok, cez rôzne  smáčiky, až po raky, červy či napodobeniny iných vodných živočíchov. Mnohé z nástrah sa vyrábajú s rôznymi dutinami, ktoré ich nadľahčujú. Často sa môžeme stretnúť napríklad s napodobeninami rakov, kde klepetá sú duté a lákavo sa vznášajú nad dnom pri prerušení navíjania. Pri použití takýchto nástrah je najlepšie použiť háčiky z tenkého drôtu. Tie nemajú negatívny vplyv na vznášajúce sa vlastnosti nástrahy a zbytočne ju nezaťažujú. Stále si zachovajú jemné vzplývanie nad dnom pri prerušení navíjania. Tenký a ostrý háčik je nakoniec alfou a omegou pri všetkých spôsoboch lovu rýb.

 

07

 

Vedenie nástrahy a lov s montážou jig rig je pomerne jednoduché. Opäť je možné využiť širokú škálu pohybov na prezentáciu našej nástrahy, od plynulého monotónneho priťahovania po dne, cez poťukávanie so zdvihnutou špičkou prúta až po agresívnejšie vedenie s pridvihnutím nástrahy vyššie od dna do stĺpca s následným vyklesaním bez navíjania. Ako vždy treba nájsť to, čo rybám práve vyhovuje. Možné sú tiež kombinácie všetkých uvedených spôsobov vedenia. Fantázii sa tu opäť medze nekladú a je len na každom z nás, aby sme dokázali nástrahe vdýchnuť život a presvedčili rybu k záberu.

 

08

 

Zároveň dokážeme s touto montážou rovnako účinne loviť aj vertikálne priamo pod člnom, podobne ako pri drop-shote. Pri použití dlhšej gumy alebo smáčika sa nástraha pri prerušení navíjania a klesaní na jig rigu krásne „zlomí“. Tohto pohybu nikdy nedosiahneme s použitím klasickej jigovej hlavy.

 

09

S montážou Jig rig dokážeme využívať všetky výhody offsetového háčika, ako je pevnosť nastraženia gumenej nástrahy, či možnosť zamaskovania špičky háčika pri love medzi prekážkami


Obrovskou výhodou tejto montáže je tiež aj to, že výborne lieta a ďaleko sa s ňou nahadzuje. Nástrahu dokážeme dopraviť skutočne do veľkých vzdialeností. Spomínané pohyblivé uchytenie záťaže štíhleho tvaru nie je až tak náchylné na uviaznutie na dne. Toto môže byť cesta na vodách, kde je treba ďaleko hádzať, zároveň je vo vode veľa prekážok a nadmerne sa trhá. Stromy a utopené konáre, členitá štruktúra dna či veľké balvany. Stačí zamaskovať špičku háčika v chrbte nástrahy a počet odtrhnutých nástrah sa výrazným spôsobom zníži oproti použitiu klasickej jigovej hlavičky.

 

10

 

Alternatívou k Jig rigu môže byť aj montáž Tokyo rig. Ako vidno aj z obrázku, funguje na úplne rovnakom princípe a líši sa len tým, že záťaž je umiestená na dlhšom tvrdom drôte. Uplatní sa napríklad na dne s nánosmi sedimentov alebo bahnom, na dne s porastom vodných tráv, ktoré nedosahujú veľkú výšku od dna a podobne. Montáž je možné kúpiť v zahraničných e-shopoch a doma si ju len osadíte olovom s patričnou hmotnosťou, ktoré zafixujete ohnutím drôtu na spodnej časti do očka.

 

11

Montáž Tokyo rig


Na týchto montážach sa mi tiež páči, že udržiavajú nástrahu trochu nad dnom a nie ako pri použití klasického jigu. Tieto montáže a hlavne Jig rig som si v poslednej dobe mimoriadne obľúbil. Toto je rozhodne technika, ktorá aj napriek tomu, že je u nás málo známa, rozhodne stojí za vyskúšanie. Môžem len odporučiť skúsiť to s ňou aj vám.

 

Peter Zachar

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok