Menej obvyklé techniky lovu s gumenými nástrahami (5. časť)

 

Hotshot rig

Raz za čas sú na rybách dni, kedy jednoducho nefunguje nič. Respektíve nefunguje nič zo známych a bežne používaných metód. Akákoľvek naša snaha vychádza nazmar. Nech sa snažíme akokoľvek, nedokážeme prinútiť ryby k záberu. Vtedy nám ostávajú len dve možnosti – vzdať sa, zbaliť si veci a ísť domov, alebo vytiahnuť z rukávu nejaké eso. V našom prípade môže byť tým esom niečo, čo ryby ešte nevideli a nemajú to natoľko opozerané, aby boli voči tomu neprimerane obozretné. Často pomôže buď nová, málo používaná nástraha, alebo iný spôsob jej prezentácie. Či už je to pri love s voblerom alebo s gumenou nástrahou, práve zmena štýlu vedenia alebo nová technika môže byť tým správnym zásahom do čierneho.

 

01

 
Jalec tiež nepohrdne malou gumou zaťaženou len ľahkým bročkom na montáži Hotshot

 

Záchranou sa v takýchto prípadoch môže stať napríklad aj použitie nástrahy na montáži, ktorú poznáme pod menom Hotshot rig. Hotshot rig je akousi UL verziou v predchádzajúcich častiach predstavených montáží. Má v sebe niečo z jig rigu a niečo z drop-shotu. Tým, že sa viaže najčastejšie priamo na tenký vlasec a na zaťaženie slúži len malý broček alebo tungsten. Je určená pre jemné zostavy a tie najmenšie nástrahy. V zahraničí tieto montáže a techniky lovu označujú veľmi často súhrnným pomenovaním „finesse“ techniky. S postupným pribúdaním fanúšikov týchto techník v našich zemepisných šírkach a ich prenikaním aj ku nám sa budeme čoraz častejšie stretávať s týmto pojmom.

 

02
Detail montáže Hotshot rig a nástraha pripravená na lov s ňou

 

Základom tejto montáže je rovnako, ako pri drop-shote, uzol Palomar. Vďaka tomuto uzlu dosiahneme kolmú pozíciu háčika ku kmeňovému vlascu. Použijeme menší a ľahký jednoháčik s očkom, ktorý uviažeme na vlasec. Doteraz je príprava montáže totožná akoby sme sa chystali loviť na drop-shot. No teraz už voľný koniec vlasca výrazne skrátime, ponecháme ho len v dĺžke 1,5-3 cm a na koniec nacvakneme olovený brok. Broček voľne visí pod háčikom s nástrahou. Hmotnosť bročku zvolíme podľa veľkosti nástrahy a hĺbky, kam ju chceme dostať. Väčšinou nepoužívam pri tomto spôsobe lovu ťažšie broky ako 1 gram. Čiže skutočne sa jedná o pravý UL lov so všetkým, čo k tomu patrí.

 

03

 

 

Na zaťaženie našej nástrahy je možné použiť namiesto oloveného broku aj tungstenovú guličku. Mnohokrát nám práve farebný tungsten pomôže zatraktívniť našu nástrahu a prinútiť nerozhodnú rybu k záberu. Priestor na experimentovanie a vylepšovanie našej Hotshot montáže je tu naozaj obrovský. Fantázii sa medze rozhodne nekladú nielen pri Hotshot rigu, ale aj pri všetkých ostatných finesse technikách.

 

04 
Farebný tungsten na Hotshot montáži s malým smáčikom nám pomôže zatraktívniť našu nástrahu a často prinúti nerozhodnú rybu k záberu.

 

Hotshot dokážeme využiť všade tam, kde potrebujeme prezentovať našu nástrahu dostatočne jemne, pomaly, bez veľkého zaťaženia, stačí nám loviť v blízkosti brehu a  nepotrebujeme ďaleko hádzať. Ďalej napríklad v miestach, kde je drop-shot nepoužiteľný kvôli malej hĺbke vody a zároveň nástrahu a jej pohyb na klasickom jigu ryby už dôkladne poznajú. Tu všade dokážeme nájsť priestor na vyskúšanie tejto techniky. Z vyššie uvedeného vyplýva, že táto technika je ideálna rovnako aj pri chytaní dopichaných dúhakov pri trout area love na väčších či menších jazerách a podobne. S tenkým vlascom dokážeme aj s polgramovým bročkom nahodiť dostatočne ďaleko.

 

05

 

Z nástrah sa na Hotshot rig najviac hodia rôzne druhy smáčikov, dlhšie kopýtka, gumené červy či rôzne nymfy. Čím viac všelijakých výstupkov nástraha má, tým krajšie ju dokážeme rozpohybovať. Od jemného trasenia na mieste, cez poskakovanie až po plynulé pomalé priťahovanie – toto všetko vieme s Hotshot montážou robiť. Agresívnejšie poskakovanie podobné klasickému jigovaniu láka ostrieže, pomalé a monotónne plynulé priťahovanie zase zimných jalcov. Navíjanie kombinované s prerušením a pozvoľným prepadávaním malej nástrahy vodným stĺpcom dokáže zaujať všetky ryby vo vode.

 

06

 
Hotshot rig

K tomuto lovu toho skutočne nepotrebujeme veľa. Pár drobných nástrah, jednoháčiky a krabička bročkov. Je to ideálna technika pre tých, čo radi preskúmavajú čo najväčší úsek revíru. Pár hodov na jednom mieste, ak sme bez kontaktu, hneď posun ďalej a pokúsiť sa nájsť ryby inde. Hotshot rig je preto veľmi vhodný na menších riečkach a malých stojatých vodách. Všade tam, kde potrebujeme čo najrýchlejšie preskúmať, aké ryby sú vo vode a kde sa nachádzajú.

 

 

07

 
Malé pohyblivé kopýtko na montáži Hotshot rig

 

Pri love musíme byť maximálne obozretný hneď, ako sa gumová nástraha dotkne po nahodení hladiny. Necháme ju pomaly klesať dolu na napnutom vlasci. Ale buďte opatrní a pripravení na zásek aj v tejto fáze. Najmä ostrieže atakujú radi gumu už počas jej klesania. Ak počas klesania našej nástrahy nezaznamenáme záber, začneme s jej vedením. Ako som už spomenul,  možností na prezentáciu je naozaj veľa. Vyhrať sa s nástrahou je možné mnohými spôsobmi.

 

08

 
Osia larva zaťažená maličkým zlatým tungstenom s využitím Hotshot rigu

 

Pri love s touto technikou vieme využiť aj iné, alternatívne spôsoby napichnutia našej nástrahy. Najmä pri love s gumenými červami je zaujímavé vyskúšať napichnutie červa stredom telíčka (rovnako ako pri technike Wacky rig).

 

09

 
Červ na Hotshot rigu napichnutý stredom tela rovnako ako pri technike Wacky rig

 

Po nahodení červa na montáži Hotshot počkám, kým neklesne na dno. Vďaka tejto montáži a bročku pod nástrahou ho vieme držať trochu nad dnom. Napichnutím nástrahy cez stred tela sa červ zvodne trasie na oboch koncoch a láka tak ryby zo svojho úkrytu. Ľahkej a dostupnej koristi ryby málokedy odolajú. Doslova vieme takto privádzať hlavne ostrieže k šialenstvu. Takto prezentovaným červom nepohrdnú ani mnohé druhy „bielej“ ryby. Odporúčam vyskúšať!

 

10

 

11

 

12


 

Peter Zachar

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok