Menej obvyklé techniky lovu s gumenými nástrahami (6. časť)

 

Split shot rig

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Split shot rig je jednou z tých menej známych techník lovu dravých rýb na prívlač. No nie je to až tak celkom pravda. Túto montáž využíva aj mnoho našich rybárov najmä pri love pstruhov na potokoch v splavoch. Používa sa hlavne pri love s malými smáčikmi či gumenými nymfami. Táto montáž je charakteristická umiestnením ľahkej záťaže v podobe malého oloveného bročku pred nástrahou. Vzdialenosť záťaže od nástrahy je obvykle nejakých 20 - 30 cm. Ide teda o montáž, ktorá je charakteristická lovom s nezaťaženou nástrahou a samotná záťaž je pri nej umiestnená mimo nástrahu. Lov takýmto spôsobom má množstvo výhod, no hlavnými sú menšia neopozeranosť takto prezentovanej nástrahy voči klasickej jigovej hlavičke a možnosť loviť s minimálnym zaťažením. Takúto nezaťaženú ľahkú nástrahu dokážu ryby pri útoku jednoduchšie nasať.

 

Obrázok1

 

Split shot rig – smáčik zaťažený oloveným bročkom vzdialeným asi 20 – 30 cm pred háčikom


Split shot rig sa uplatní v našich podmienkach hlavne pri love pstruhov a ostriežov. Tým, že sa používajú malé nástrahy bez výraznejších vibrácii, je vhodný do čistej vody a na lov rýb, ktoré sa pri hľadaní koristi riadia zrakom. Je preto veľmi vhodný na potokoch, malých riečkach a menších stojatých vodách. Všade tam, kde potrebujeme čo najrýchlejšie preskúmať veľkú vodnú plochu, kde potrebujeme loviť rýchlo a s vysokou efektivitou.

Nakoľko sa Split shot rig uplatní hlavne pri love s malými nástrahami, ide o klasickú finesse techniku používanú pri ultraľahkej prívlači. Z gumených nástrah sú najvhodnejšie pri tomto spôsobe lovu rôzne malé smáčiky, nymfy, červy či drobné napodobeniny rakov. Nástrahou však nemusí byť pri tomto spôsobe lovu nutne len guma, ale kľudne to môže byť menší strímer, plávajúca marmyška alebo niečo podobné. Náčinie používame rovnaké, ako pri všetkých ostatných metódach UL lovu. To znamená čo najjemnejšie, na ktorom vieme účinne vodiť tieto ľahké nástrahy bez straty kontaktu s nimi.

Split shot rig je absolútne jednoduchou montážou a pozostáva vlastne iba z troch komponentov – menšieho jednoháčika, malého oloveného bročku a mäkkej gumenej nástrahy podľa vášho výberu. V drvivej väčšine sa používa vlasec a nie šnúra, zvyčajne do priemeru maximálne 0,14 mm. Jednoháčik môžeme použiť s očkom alebo s klasickou lopatkou. Hmotnosť oloveného bročku sa pohybuje najčastejšie do 2 gramov. Pomocou klieští, prípadne len stlačením v prstoch, umiestnime olovený broček, aký sa bežne používa pri love na plávanú, v požadovanej vzdialenosti od naviazaného háčika. Posúvaním broku sa môže táto vzdialenosť meniť bez toho, aby sa vlasec poškodil. Takto vieme rýchlo reagovať na zmeny na lovnom mieste a zmeny v správaní rýb pri prenasledovaní našej nástrahy. Pri trochu väčších nástrahách môžeme použiť aj malé veľkosti offsetových háčikov z tenkého drôtu. Výhodou tejto techniky je aj možnosť umiestnenia háčiku viac dozadu pri love s dlhšími nástrahami (wormami). Nástrahu jednoducho v požadovanom mieste navlečieme na háčik a vytiahneme ju až na vlasec.

 

Obrázok2

Pri love s gumenými červami môžeme pri tejto technike umiestniť háčik viac do zadnej časti nástrahy, čím sa zvýši počet úspešne premenených záberov

 

Rovnako, ako aj pri iných finesse technikách, je pri love so Split shot rigom nesmierne  dôležité správne vedenie a použitie tejto techniky v správnom čase na správnom mieste. Táto technika nám umožňuje rôzne spôsoby vedenia a prezentácie našej nástrahy nielen na tečúcej vode, ale aj na vode stojatej.

Pri love v stojatých vodách zaklopte ihneď po nahodení preklápač navijáku a dorovnajte oblúk spôsobený nahodením, aby ste sa čo najskôr dostali do kontaktu s nástrahou. Nechajte celú montáž pomaly klesať na dno. Nástrahu môžeme počas klesania oživiť jemným ťuknutím špičkou prúta. Je dôležité byť v strehu ihneď po nahodení a pripravený na zásek, pretože záber môže prísť už počas klesania našej nástrahy ku dnu. Je potrebné preto loviť maximálne sústredený pri všetkých technikách lovu, kde využívame prepad umelej nástrahy. Použitím malého offsetového háčika je možné po zamaskovaní jeho špičky v nástrahe loviť aj medzi vodnými rastlinami bez toho, aby sme z vody neustále vyťahovali nejaké trávy. Pri love v silnom bočnom vetre je lepšie skrátiť vzdialenosť medzi nástrahou a bročkom, sklopiť špičku úplne k hladine, aby vietor čo najmenej ovplyvňoval vedenie nástrahy a nerobil nám oblúk na vlasci.

 

Obrázok3

Gumené nymfy sú spoľahlivými nástrahami pri tomto spôsobe lovu


Tam, kde je to v súťažných pravidlách dúhakových pretekov povolené, je možné vyskúšať túto techniku aj pri jazernom love pstruhov. Malá záťaž v kombinácii s plávajúcou nástrahou dokázala už veľakrát rozhodnúť posledné náročné kolá preteku. Nástrahu vtedy použijeme buď takú, ktorá pláva sama o sebe, alebo pred napichnutím nástrahy na háčik navlečieme pred ňu ešte kúsok plávajúcej peny, ktorú používajú muškári.

 

Obrázok4 

Použitie techniky Split shot rig pri love pstruhov na potokoch

 

Pri vedení a oživovaní nástrahy pri technikách, ako je Split shot rig alebo Carolina rig, treba zobrať v prvom rade do úvahy fakt, že to, čo cítime v špičke prúta, sú pohyby olovka a nie samotnej nástrahy. Musíme si uvedomiť, že nástraha sa na dlhšom voľnom náväzci správa úplne inak. Pohyby takto prezentovanej nástrahy sú pozvoľnejšie, vláčnejšie a s určitým oneskorením. Toto je potrebné teda zohľadniť a prispôsobiť tomu aj pohyby zápästím pri love. Praxou to časom človek dostane samozrejme „do ruky“, rovnako ako aj pri iných spôsoboch lovu.

 

Obrázok5

 

Ostriež ulovený na smáčika pomocou Split shot montáže


Pri love pstruhov na tečúcich vodách často využívame nahadzovanie proti prútu a následné naplavovanie montáže s nástrahou smerom ku nám. Týmto spôsobom dokážeme aj s malým zaťažením dosiahnuť pomerne značnú hĺbku. Systematicky pracujem od horných vrstiev vody až po dno a rýchlo zistím hĺbku, v ktorej sú ryby. Počas celej doby splavovania musíme udržiavať s nástrahou kontakt, aby sme dokázali okamžite reagovať na každé pristavenie našej nástrahy. Ak by mal niekto pocit, že lesklé olovko pred nástrahou je príliš rušivý prvok pri love v čistej vode, pre lepší pocit si môže pomôcť jeho zafarbením čiernou alebo tmavozelenou permanentnou fixkou na kov od firmy Edding.

Pre väčšinu miest so silným rybárskym tlakom platí, že čím častejšie sa tu používa určitý štýl lovu alebo typ nástrahy, tým sa postupne znižuje počet záberov na danom mieste. Platí to hlavne pre klasické spôsoby lovu. Po určitom čase už ryby prekuknú skryté nebezpečenstvo a nedajú sa oklamať len tak ľahko. Preto aj tu je potrebné lovné miesta striedať a nebičovať ich rovnakou nástrahou zbytočne dlho, pretože tým len sami seba okrádame v budúcnosti o možnosť dosiahnuť tu pekný úlovok. Ak na takomto často prechytávanom mieste predsa len dosiahneme úlovok, ide zvyčajne už len potom o menšiu neskúsenú rybu. Väčšie opatrné jedince sú už dostatočne varované a ostávajú obozretné.

 

Obrázok6

 

Malé smáčky vhodné na Split shot rig

Niekedy sa stáva, že ryby útočia len na olovený broček a nástraha ostáva nepovšimnutou. Táto situácia nastáva najmä na vodách s výskytom jalcov. Tu väčšinou pomôže len zmena spôsobu lovu. Je zaujímavé, že napríklad pri love technikou Split shot na pstruhovej vode pstruh málokedy útočí na brok.

 

 

Obrázok10

 

 

Split Shot Rig je rozhodne jednou z najzaujímavejších finesse techník. Je úplne iná, ako ostatné tradičné spôsoby lovu dravcov na gumené nástrahy. Často je trochu neprávom v tieni svojich známejších príbuzných ako Texas, Carolina alebo drop-shot. S pomocou malého oloveného bročku sa nám však často podarí vyčarovať pohyby nástrahy, aké sa nám s klasickou jigovou hlavičkou alebo s inými známejšími metódami nikdy nepodarí dosiahnuť. Často práve vďaka tomu môžeme pri vode zažiť nezabudnuteľné chvíle.

 

 


 

Peter Zachar

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok