Pstruh

Pstruh - technika lovu na voblery

 

Pstruh potočný patrí medzi najznámejšie a najpopulárnejšie ryby u nás. Mnohí rybári ho nazývajú kráľovskou rybou. Sú medzi nimi aj takí, čo lov pstruha povýšili nado všetko, čo sa rýb a rybárčenia týka. Ortodoxní pstruhári sú častokrát považovaní za novodobú šľachtu medzi rybármi a sú ochotní precestovať pre týchto bodkovaných dravcov celý svet. Potočák je prekrásna pôvodná ryba a zaslúži si náš obdiv pre svoju krásu, eleganciu, ale i prostredie, v ktorom bežne žije. Vzhľadom na to, že Slovensko je úradujúcim majstrom sveta v prívlači, som poprosil o pomoc pri písaní tohto článku z reprezentácie Jaroslava Sámelu, ktorý sa venuje lovu tejto dravej ryby. Pstruhy sa najčastejšie lovia na rotačné blyskáče, gumové nástrahy, umelé mušky a voblery. Práve voblery patria k najúčinnejším nástrahám na ich lov. Priblížime vám techniku a lov s touto nástrahou.

pstruh1

Technika lovu na voblery

            Vobler patrí k najčastejšie používaným a najobľúbenejším pstruhovým nástrahám u väčšiny rybárov. Okrem základných spôsobov vedenia a techník má lov na voblery svoje špecifiká. Chcel by som vám priblížiť tie najefektívnejšie spôsoby ich vedenia a najchytľavejšie farby vhodné pri pstruhovej prívlači, ktoré mám odskúšané. Poznáme štyri základné spôsoby vedenia: lov na dopad pri protiľahlom brehu, lov krížom cez prúd, lov po prúde a lov proti prúdu.

Lov pri protiľahlom brehu - patrí k tým najefektívnejším spôsobom lovu  pstruhov. Je to veľmi jednoduchý a na techniku vedenia nástrahy naozaj nenáročný spôsob lovu, ktorého efektivita často prekoná očakávanie. Predstavme si skupinku rýb pri protiľahlom brehu, kde  nad  vodu prevísa tráva  a pobrežná vegetácia. Slabý vetrík občas pomôže k pádu do vodného živlu nejakému chrobákovi, lúčnej kobylke či inému hmyzu. Aktivitu rýb môžeme veľmi často v takýchto partiách rieky aj vizuálne pozorovať a ryby sa prezrádzajú zberaním potravy z hladiny - krúžkovaním. Našou výhodou je, že ryby väčšinou stoja tesne pod hladinou, teda ich zorné pole na hladine nie je veľké, čo je predpokladom reflexívneho záberu. Ďalšou výhodou je, že pod brehom stojí väčšinou viac rýb a hmyz na hladinu dopadáva sporadicky. Platí tu známe porekadlo, kto prv príde, ten prv žerie. Hmyz nie je nejako ťažko získateľná korisť pre ryby, ale potravná konkurencia býva dosť značná. Výnimku tvorí asi iba masové rojenie nejakého druhu hmyzu. V čom máme teda pri tomto spôsobe pred rybami navrch? Je toho trochu viac, ale jednou vetou povedané - ryba nástrahu poriadne nevidí a často reflexívne reaguje iba na dopad. Musí reagovať rýchlo, aby korisť nezožral niekto iný a výrazným plusom je ešte aj moment prekvapenia. Na to všetko má ryba naozaj iba pár sekúnd. Zhrnutím  všetkých týchto našich výhod nám je jasné, že lov pri protiľahlom brehu môže byť ďalšou možnosťou, ako oklamať aj starú a opatrnú rybu. Nevýhodou tohto spôsobu lovu je potreba veľmi presných hodov, čím bližšie k brehu, tým lepšie. 40 cm mimo tu často znamená neúspech a vyplašenie rýb. Na každú opatrnú rybu máme väčšinou iba jeden dva pokusy. Keď zle nahodíme, záberu sa nedočkáme väčšinou ani v nasledujúcich hodoch a ryby vyplašíme. Negatívom tohto lovu je aj skutočnosť, že lovíme cez prúd a dosť rýb vypneme pri zdolávaní, či vôbec nezasekneme. No napriek týmto skutočnostiam je lov pod protiľahlým brehom veľmi efektívny. Keď si odmyslím potrebu presných hodov, čo je len vecou tréningu, je to nenáročný spôsob lovu, čo sa týka vyspelosti rybára.

pstruh2

            Aké typy voblerov používame a ktoré farby sú najlepšie a aká je veľkosť používaných nástrah? Pokiaľ voda nie je veľmi hlboká a prúd nie je prisilný používam štíhle tvary voblerov. Pri silnejšom prúde a hlbšej vode sú vhodné voblery s dlhšou lopatkou a agresívnejším chodom. Veľkosť voblerov sa pohybuje okolo 3 - 5 cm.  Myslím, že farba pri tomto spôsobe lovu nie je tým najdôležitejším ukazovateľom úspechu, pretože záber býva väčšinou reflexívny. Najčastejšie využívam prírodné farby nástrah či napodobeniny hmyzu.

Lov krížom cez prúd - je ďalším veľmi často používaným a účinným spôsobom. Na menších vodách je ideálne kombinovať ho s lovom na dopad. Nástrahu nadhodíme kolmo na prúd a postupne začneme vobler priťahovať k sebe. Pri silnejšom prúde väčšinou vobler iba splavujeme na napnutom vlasci a pridŕžame ho v prúde. Záber často prichádza bezprostredne po nahodení alebo pri vyrovnávaní oblúka, ktorý nástraha v prúde opisuje. Veľa záberov býva aj pri podržaní voblera na mieste, resp. pri jeho ďalšom potiahnutí. Pri tomto spôsobe lovu používam  voblery do 7 cm. Veľmi dôležité je, aby bol vobler pri vedení v prúde stabilný. Agresivita chodu nástrahy je priamo úmerná aktivite rýb. Väčšinou bývajú úspešnejšie modely bez veľkých bočných výkyvov, ktoré sú menej agresívne. Vhodné sú opäť modely prírodných farieb. Pri čerstvo nasadených rybách môžeme skúsiť aj voblery s agresívnejším chodom a reflexné farby.

pstruh3

Lov po prúde - je často opomínaný a napriek tomu mimoriadne účinný spôsob vedenia voblerov pri love všetkých lososovitých rýb. Nástrahu nahadzujeme proti prúdu a relatívne rýchlo ju vedieme. Vedenie musí byť rýchlejšie ako je rýchlosť prúdu. Pri tomto spôsobe lovu používam väčšinou štíhle voblery s  agresívnejšou akciou. Veľa nástrah pri vedení po prúde nepracuje preto je vhodné skontrolovať prácu  voblerov pri brehu pred tým, ako na ne začneme chytať. Tento spôsob využívam hlavne na opatrné, či vyplašené ryby. Rýchlym vedením nemá pstruh príliš čas obzerať si nástrahu a musí sa často rozhodnúť, či na ňu zareaguje alebo ju nechá prejsť okolo seba. Jeho reflexy ho však nútia zaútočiť a tak aj opatrné ryby často končia na našej nástrahe. Väčšinou požívam štíhle typy voblerov, ktoré dobre pracujú aj pri rýchlejšom vedení dolu prúdom. Rád používam tmavšie farby, či farby rybiek, ktoré žijú pri dne a často sa premiestňujú v rýchlom prúde.  

pstruh4

Lov proti prúdu - tento spôsob si vyžaduje o niečo pevnejšie náradie, tvrdší prút, či silnejší vlasec. S nástrahou musíme prekonávať odpor prúdu. Nie je však vhodné za každú cenu ťahať nástrahu proti prúdu. Vyhľadávame stanovištia rýb v prúde - hlbšie jamy, prekážky či balvany, za ktorými môžu stáť ryby. S nástrahou pracujeme opatrne, tak aby sme cítili jej chod. Voblery môžeme pridŕžať v prúde alebo ich pomaly priťahovať proti prúdu. Úspešné býva aj popustenie voblera dolu prúdom sklonením špice prúta. Najčastejšie využívame bacuľaté voblery so širšou lopatkou. Vhodný typ si môžete vybrať pridržaním voblera v prúde, čím zistíte, či ho sila prúdu nevynáša k hladine. Okrem prírodných farieb (hlaváč, čerebľa, jalec, pstruh) bývajú účinné aj agresívnejšie farby (červená, žltá, biela), hlavne pri zhoršených svetelných podmienkach, či v prikalenej vode.

Želáme vám veľa úspechov pri love tejto našej nádhernej pôvodnej ryby, ktorej stavy sa z roka na rok znižujú. Je len na vašom rozhodnutí či jej darujete život a slobodu.

 

Juraj Mrázik

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok