NorStream cup – Jestřabice 6. 11. 2010

Po letech nepřetržitého vzdělávání v oblasti reklamy a nákupu jakoby pomalu každý příznivec přívlače nabyl dojmu, že ke kultivaci vláčení už pomalu nic nepřispěje. Řada firem jakoby přestala nabízet tu nejlepší kvalitu a individuální možnosti řešení doplnění výbavy. Je proto velmi pozitivním faktem, že se i v dnešních podmínkách trhu najdou firmy, které dokážou vyslyšet výzvy rybáře. Je přeci přirozené, že každý, kdo našel zalíbení v lovu ryb, bude chtít po čase odpovídající technické vybavení.

Díky globálnímu pojetí logistiky a propracované podpoře prodeje společnost NorStream dorazila i na český trh. Vynikající výkon jejich prutů a ostatních produktů oslovil již mnoho kvalitních závodníků a příznivců přívlače. Jsem proto velmi rád, že se po čase našla společnost, která dokáže špičkově vybavit vláčející rybáře v rámci mezinárodních rybářských soutěží a šampionátů, ale tady její pojetí prodeje nekončí.

Je první listopadové sobotní ráno. Při ranní prezentaci a následném losování se na břehu Jestřabické přehrady sešlo téměř devadesát závodníků (kapacita závodu). Zájem o tyto přívlačové závody, které sponzorsky garantuje fa. NorStream, RB, Adams a Izumi, byl ovšem několikanásobně vyšší. Organizačně jsou závody zajištěny výborně, proto může v osm hodin začít první z celkem pěti kol závodu. Společně s Janem Gregorem, ředitelem NorStream cupu 2010, se snažíme určit favority závodu. Protože jsou přítomni i závodníci ze Slovenska, dělíme skupiny favoritů do rámce bývalé federace. Za Českou část by mezi ně měl dozajista patřit J. Foltýn, reprezentant a znalec zdejší vody. Společně s ním pak M. Tichý. Ze Slovenské části nejvíce věříme M. Michalkovi a R. Kuhajdovi. Sázku ovšem neuzavíráme, vstupuje nám do toho zvonění, které ohlašuje konec prvního kola. Vítězem prvního kola se stává se 13 ulovenými rybami M. Urbánek.

Slunce svítí, zvedá se silný vítr, ale ani tyto klimatické podmínky neubírají na aktivitě ryb. Po dvaceti minutové přestávce začíná druhé kolo. Pro každého závodníka to znamená nový sektor, zúročení zkušeností a v neposlední řadě také víru ve svou výbavu. Slovensko v rámci minisouboje srovnává. L. Mlynarovič zdolává 19 ryb a stává se vítězem druhého kola. Po třetím kole se opět jazýčky vah vychylují na Českou stranu. M. Zvolánek zdolává 8 ryb a dopolední část závodu končí.

Polední přestávku využívají závodníci, rozhodčí, organizátoři a široká rybářská veřejnost nejenom k občerstvení. U horní nádrže jsou vystaveny pruty fa. NorStream. Po odborném komentáři pověřeného pracovníka má každý možnost si jednotlivé produkty vyzkoušet přímo v akci a případně si je zakoupit. Kdo zaváhá, … ? Znáte to. Před odchodem na oběd jsem si vyhlédl jeden přívlačový speciál, který by mi mohl umocnit zážitek při lovu mých oblíbenců, candátů. Po obědě jsem jen již zahlédl spokojeného kolegu, který si jej odnášel. Odcházím z prezentace za J. Gregorem, abych jej vyzpovídal. Únava, ale také úsměv a spokojený výraz se zračí v jeho tváři. Pane řediteli, jak jste spokojen s dopolední úrovní závodů? ,,Závody zatím splňují mé očekávání a pokud vydrží současné polojasné i když větrné počasí, nemám obavu o jejich výsledek“. Všiml jsem si, že čeští a slovenští závodníci loví výhradně na kompozity Vaší výroby? ,,Nejenom naši a slovenští závodníci, ale před letošním MS, které se konalo v Chorvatsku, jsme pruty zásobily taktéž domácí reprezentaci.“ V čem jsou tedy podle Vás pruty NorStream výjimečné? ,,Stavba každého druhu prutu z naší kolekce vychází z několika obecných, ale důležitých znalostí. Na jaké ryby a za jakých podmínek rybolovu by měly být aplikovány. Následné věci, jakými jsou optimální velikost prutu, znalost materiálů a stavby blanku jsme svěřili do rukou kvalifikovaných osob. Tyto primární informace jsme pak pomocí technologie UTC, která umožňuje lepení jednotlivých vrstev grafitu, přenesly do reality.“ Při polední prezentaci jsem vyzkoušel několik druhů prutů, zvláště zaměřených na ultralehkou přívlač. Mírnou tuhost prutu ve střední části střídá maximální citlivost špičky. Je to dominanta pouze této řady prutů? ,,Tyto vlastnosti umožňují rybáři kontrolu ryby při zdolávání. Cílem nejenom této řady prutů je uspokojit rybáře svou lehkostí při maximálním zachování citlivosti.“ S poděkováním se odcházím společně se závodníky chystat na další, předposlední kolo.

Dějství čtvrté. Polojasnou oblohu vymetá zesilující vítr. Většina závodníků se však s těmito podmínkami vyrovnává více než dobře. Ve 13. 30 odbíjí zdejší zvon určitě velmi důležité a pro některé limitující čtvrté kolo závodu. Hrana mezi úspěchem a neúspěchem je tenká nejenom ve sportu. Toho jsou si vědomi všichni, kterým hodnocení už skončených třech kol napovídá možnost uspět. ČR:SR 2:2. Vítězí J. Smatana s 9 rybami.

Před začátkem pátého kola se s příchodem podvečera vítr zklidňuje. Všichni napjatě sledujeme výkony potencionálních favoritů. Peter Horňák neponechává nic náhodě. V posledním kole dokázal vyvláčet 7 ryb a všichni začínáme tušit, že by nemusel být jen vítězem závěru závodu. To o čem do této chvíle jen snil, se stává po vyhodnocení závodu realitou. Nejnižší součet umístění v jednotlivých kolech má opravdu P. Horňák. Stává se tak vítězem premiérového NorStream cupu a domů si odnáší šek na 2.400 euro. Na druhém místě se umístil J. Foltýn (1.600 euro) a cenu za třetí místo (800 euro) si odnesl J. Smatana. Na své si ale přijdou také všichni závodníci, kteří se umístili do 25 místa. I pro ty společnost NorStream připravila hodnotné ceny.

Sláva vítězům, čest poraženým. Krásný den plný hodnotných zážitků pomalu končí. Nezbývá než poděkovat manželům Šlesingerovým, zástupcům sponzorů závodu a všem, kteří se na jeho zdárném průběhu podíleli. Zvláštní poděkování patří navíc fa. NorStream za skutečnost, že finanční prostředky získané na startovném, umořila nákupem rybí osádky pro potřeby závodu.

Mgr. Starnovský David