Prívlač u susedov - Josef Foltýn

Prívlač sa dostáva v poslednej dobe na výslnie športového rybolovu. Svedčí o tom nielen viac priaznivcov tohto odvetvia, ale aj viac záujemcov o pretekársku prívlač.V tomto seriáli som sa pokúsil nakuknúť do kuchyne našich Českých susedov, ktorý boli raz majstri sveta a dva krát skončili na striebornom mieste.V nasledujúcich častiach si predstavíme osobne Českú špičku závodnej prívlače a verím, že v rozhovoroch si nájdu svoje aj ostatní, nielen prívlačoví pretekári.

Josef Foltýn
(pretekár)

Vek: 43 rokov

Bydlisko: Hodonín

MO ČSR: Brno 5

Názov ligového týmu: Jestřabice Team Mo Brno 5

Ako dlho chytá ryby? Od 8 rokov, závodne 10 rokov

Najväčšie úspechy v domácich súťažiach:

Nejúspěšnější závodník přívlače za rok 2009 v ČR

2 x majster 1.ligy v prívlači

2 x víťaz Hustopečského pohára

2 x 3 miesto na majstrovstvách ČR

Najväčšie úspechy v medzinárodných súťažiach:

1 x majster sveta v družstvách

1 x titul vicemajstra v jednotlivcoch 2 x v družstvách

1 x titul medzinárodný majster SR

Počet reprezentačných štartov na MS: 3x

privlace

Začnime otázkou týkajúcou sa závodnej prívlače. 3 x si štartoval na MS. Ktoré boli podľa teba najnáročnejšie a na ktorých si sa naopak cítil najlepšie?

Nejnáročnější z pohledu závodníka Andorra 2009. Hodně složitá voda, která se u nás jen těžko dá natrénovat. Nejlepší v Bulharsku, tam mě voda celkem dobře sedla.


3 x si bol na MS, takže môžeš hodnotiť organizáciu. Kde to bolo podľa teba najlepšie z organizačného hľadiska a kde naopak nebola veľká spokojnosť?

Jednoznačně na MS na Slovensku. Žádný problém, žádná jazyková bariéra a člověk se cítil jako doma. Nejhůře Andora. Absolutně nezvládnutelné chování, atmosféra a celková komunikace na bodě mrazu.

privlace

V závodnej prívlači si toho dosiahol vela. Máš ešte nejaké ciele?

Každý má nějaké cíle. A ti, co tvrdí, že jim o vítězství ani nejde, si lžou sami sobě a já jim to nějak nevěřím. Pro některé je cíl vyhrát republiku, ligu. Doteď jsem chtěl i já vyhrát ligu. Podařilo se a navíc se mi splnil i druhý sen, být nejúspěšnější závodník přívlače. Teď mám ještě dva cíle. Přestože jsem na MS v Bulharsku udělal maximální výsledek, to je dvě jedničky, stačilo to „jen na druhé“místo. Titul mistra světa si odvezl kamarád Michal (nachytal více ryb) a to byla pro mě aspoň malá náplast, protože jsem věděl, že zlato putovalo k nám domů a Michalovi jsem to také přál. Z toho plyne, že bych chtěl ten pocit zažít ještě jednou, ale tentokrát sám.
A ten druhý cíl, chtěl bych být oporou a tím nejlepším učitelem mému devatenáctiletému synovi Martinovi. Rybaří od čtyř let a já už teď jsem na něho pyšný za to, co dokázal.


Pretekáš už 10 rokov závodne. Nemáš niekedy chuť to zabaliť a chodiť na ryby už len pre svoje potešenie?

Zatím jsem o tom nepřemýšlel. Závodní přívlač mě doslova pohltila, dělám to pro radost a doufám, že se mi ještě nějaký rok bude dařit.


Je medzi závodnými pretekármi veľká rivalita, alebo to beriete skôr kamarátsky?

Všichni jsme kamarádi (alespoň se tak většina tváří), takže bych řekl, že je to zdravá kamarádská rivalita.

privlace

Máš dlhoročné skúsenosti zo závodnou prívlačou. Čo by si doporučil začínajúcim pretekárom, alebo družstvu, ktoré by chcelo pretekať v prívlači?

Závodit může začít každý, kdo přívlač alespoň trochu ovládá. Měl by se zúčastňovat různých závodů, protože jen praxí získává potřebné zkušenosti. Dále to chce spoustu a spoustu času věnovat samotnému tréninku. Z toho plyne, že musí obětovat hodně volného času, finanční prostředky. V neposlední řadě je to láska k přívlači samotné.


Máš svoj recept keď sa ti nedarí? Je to aj o psychickej pohode? Bývaš pred pretekom nervózny?

Když se nedaří, tak se nedaří. V takovém případě se vždy snažím alespoň něco změnit a tak přimět rybu k záběru.Psychika je tady důležitá. Dříve jsem býval před závodem nervozní. Postupem času se to mění a já jsem tak nějak odolnější.


Do akej miery je pre teba dôležité poznať pred pretekom trať? Zháňaš si dopredu informácie o trati kde budeš loviť?

Je to pro mě velice důležité. Pokud to podmínky a čas dovolí, určitě preferuji návštěvu dané lokality předem. Zatrénuji a stanovím si předběžnou taktiku na daný závod. Doporučuji všem.

privlace

Máš radšej ultraľahkú prívlač ako trebárs na pretekoch, alebo lov väčších rýb?

Momentálně u mě převládá jednoznačně ultralehká přívlač.


Máš okrem prívlače v obľube aj iný druh rybolovu?

Dříve jsem často chytával aktivní plavanou.


Prezradíš čitateľom, ktorú rybu lovíš najradšej a nejakú tvoju „zaručenú“ fintu na ňu? Či už nástrahu, alebo techniku..

Nejraděj lovím pstruhy v řekách. Rada je jednoduchá. Chceme li být úspěšní, chováme se již při příchodu tiše a obezřetně. Přesně cílené náhozy do vytipovaných stanovišť ryb nám zaručí úspěch záběru. Doporučuji správně zvolit nástrahu k danému místu. Nástraha číslo jedna je u mě nulka rotačka v tmavším odstínu nebo přírodní nymfa.


Aká je tvoja najnetypickejšia ryba ulovená prívlačou?

Je to 85 cm kapr na vobler při lovu sumců.


Ako vidíš budúcnosť v prívlači? Či už v pretekárskej, alebo aj vo všeobecnosti prívlači ako takej?

Přívlač v ČR má určitě velkou budoucnost. Tato technika je čím dál více oblíbená, je akční a proto si získává stále více příznivců i z řad mládeže.

privlace

Dajú sa ešte vymyslieť dokonalejšie umelé nástrahy, ako sú teraz na trhu?

Samozřejmě ano. Každou chvíli je něco nového a proto je potřeba být stále v obraze a sledovat nejnovější trendy.


Ked sme pri tom trhu, tak si myslím, že dnes je úplné presýtený umelými nástrahami, takže nejaký začínajúci vláčkar má určite problém si s takého množstva vybrať. Čo by si mu odporučil pri kúpe nástrah?

Základ jsou menší třpytky, mikrotvistry, smáčci a malé voblerky. Zjemnit vlasec od 0,08 po 0,12 mm.


Skúsení pretekári si často upravujú nástrahy. Prezradíš nejaký svoj grif na úpravu nástrah?

Je to už několik let, co jsem si začal předělávat a upravovat nástrahy tak, aby vyhovovaly mým představám. Byl jsem za to často osočován, že ničím nástrahy. Dneska většina pochopila, že je potřeba nástrahy upravovat. Proč bych měl chytat na nástrahu, která je pěkná nová, ale ve vodě vůbec nepracuje! Je to o tom, že někdo ani nepozná, že mu nástraha nepracuje, tak to je potom těžké. Já si každou novou vyrobenou nebo spíše předělanou nástrahu odskouším doma ve vaně. Pro ty, co nechtějí nebo to neumí, je možnost např. použít lihové fixi a nástrahu dobarvit. I tato malá změna může rozhodnout o úlovku. Další vychytávka je, že když nám nedobírají ryby na gumovou nástrahu, jednoduše zkrátím tělíčko třebas u nymfy.

privlace

Kde radšej lovíš? Na riekach či na stojákoch, alebo potokoch? Máš nejaký obľúbený revír, alebo miesto, na ktoré sa rád vraciaš?

Převážně vyhledávám střední a větší toky, nepohrdnu i krásnou malou říčkou. Nejraději mám řeku Jihlavu pod Mohelnem.


Prezradíš čitateľom svoje 3 najobľúbenejšie nástrahy?

Je to ručně vyrobená zlatá rotační třpytka trojnulka, olivová nymfa a přírodní smáček.


Koľko času z roka tráviš v priemere na rybách? A čo na tvoj koníček hovorí manželka? A ako sa pozeráš na „chyť a pusť“?

Bojím se to napsat, ale z celého roku je to tak 200 docházek k vodě. Mám štěstí, protože nejenže mám velmi tolerantní manželku, navíc je i rybářka. Je to náš společný koníček. Takže nějaké hubování kvůli rybám u nás není.
Chyť a pusť s tím problém nemám. K tomu, aby tímto způsobem někdo chytal, musí dospět. Je to určitý styl lovu. Netvrdím, že si sem tam rybku neodnesu, ale většinou ryby pouštím, hlavně v řece. Stále je tady hluboce zakotvená myšlenka, že si rybář musí odnést od vody „tuny“ ryb, jen aby se mu vrátila cena povolenky. Snad se to jednou zlepší.

privlace

Nebudem sa ťa pýtať na obľúbený typ udice ani navijaka, ale zaujíma ma ako často kupuješ nové typy, alebo si spokojný s tým, na čo chytáš? Spomínam to preto, lebo trh je stále väčší a náradie stále dokonalejšie..

Já měním své pruty i navijáky dost často. Je to proto, že se na trhu objevují neustále nové a nové věci a pokud chci být úspěšný, musím se přizpůsobovat. Dneska je to všechno o ultralehké přívlači.


Odchádzaš niekedy od vody bez záberu aj ty?

Určitě ano. Je to spíše při lovu candáta nebo sumce.


Veľa Čechov a Slovákov jazdí za rybami do sveta. Vieš o nejakom mieste v Čechách, ktorý by si doporučil rybárom zo sveta?

Ze pstruhovek bych doporučil Svratku pod Vírem nebo Jihlavku. Krásná je taky Vltava pod Lipnem.


Jazdíš za rybami do sveta aj ty? Ktorá krajina, alebo miesto zanechalo v tebe najväčší dojem a nedá sa mi ešte nespýtať či nemáš nejaký sen, kam by si sa chcel vybrať za rybami?

Určitě to bylo Mongolsko a lov tajmenů. A rád bych se podíval na Kamčatku na lososy. Ale jak u nás tak i u vás na Slovensku je spousta nádherných řek, které stojí za povšimnutí.


Co ti najviac prekáža pri brehoch našich riek?

Je to nepořádek, jaký někteří kolegové po sobě zanechávají. Tyto lidi jsem ještě nepochopil a ani se o to raděj nesnažím.


Čo hovoríš na terajší rybársky zákon?

Ja s ním nemám větší problém. Jen mi vadí, že do řek vysazují málo dravců.


Spomenieš si na nejakú kurióznu situáciu či príhodu pri rybačke?

Za celou dobu co rybařím, jsem zažil opravdu spousty různých příhod, nehod a kuriozních situací. Ale pouze jedna jediná se mi zaryla hluboko pod kůži a nikdy co budu živ – nezapomenu. Když jsem před lety odjížděl do Mongolska, doufal jsem, že se vrátím plný krásných a nezapomenutelných zážitků. Osud to chtěl jinak. Během pobytu jsem onemocněl. Jo, každý může onemocnět, nic zvláštního. Jenže já jsem chytil tyfus. Kdyby břišní, to by bylo fajn. Byl to tyfus skvrnitý a na ten očkování není! Naštěstí se nemoc začala projevovat až poslední dny pobytu takže domů jsem přiletěl s horečkama, skvrnama všude po těle. Přežil jsem jen díky tomu, že jsem odletěl domů. Zůstat tam byla jistá smrt! Pravdu měl lékař na infekčním, že je to vskutku kuriozní onemocnění. Následovala několikatýdení prodloužená dovolená na zmíněné izolaci infekčního oddělení. Ujištění, že jsem jediný žijící člověk, který toto dostal od první světové války, mě v tu chvíli opravdu neuklidnilo stejně jako to, že si mě nafotili do nějaké brožury exotických nemocí!!!

privlace

Poznáš sa so slovenskými prívlačiarmi? Myslíš že existuje nejaký väčší rozdiel medzi nimi a českými prívlačiarmi?

Já to tak položené nemám. Nedělám rozdíly mezi kamarády. Je mi jedno, jestli je to Čech nebo Slovák. Takže ano, poznám spoustu skvělých přívlačkářů i ze Slovenska. Mým nejlepším kamarádem rybářem a přítelem je Laco Mlynarovič. Jsme přátelé už skoro 20 let. Doufám, že naše přátelství nám vydrží napořád. A rozdíl bych žádný neviděl. Naopak, klobouk dolů za to, co v závodní přívlači za tak krátkou dobu dokázali. Patří mezi světovou špičku. Jsou fakt dobří, ale my jsme „lepší“ (ha ha ha).


Uspeje Český team na MS v Chorvátsku?

Uděláme všechno proto abychom byli úspěšní.


Ďakujem za rozhovor a želám veľa úspechov, či už na rybách, alebo v osobnom živote.

Pripravil Miro „Murphy“ Mikáč

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok