Viazanie spletaného lanka na šťuky Micro wire (MW) od Jaxon-u

K napísaniu tohto návodu ma inšpirovalo množstvo otázok na použitie pokiaľ možno čo najtenšieho a najnenápadnejšieho kovového lanka odolného voči šťučím zubom. Hlavne pri prívlači a muškárení sa pasujeme s problémom, ako loviť bez zbytočných strát nástrah odhryznutím šťukou a pritom mať zostavu čo najnenápadnejšiu.
Na trhu je množstvo výrobkov a výrobcov spletaných laniek. Prevažne sa jedná o zbytočne masívne a hrubé lanká, ktoré sú už morálne zastaralé. Mnohí poznajú produkt firmy Jaxon, lanko Micro wire, ale majú problém s jeho použitím, resp. s jeho viazaním. Preto som pre vás pripravil jednoduchý návod na výrobu lanka na mieru. Lanká Jaxon Micro wire sa vyrábajú v pevnostiach 3, 6, 9 a 13 kg. Dostať ich kúpiť v 5 metrových návinoch.
Na výrobu lanka na prívlač budete potrebovať:
• spletané lanko Jaxon Micro wire
• mikrokrúžky priemeru 2mm
• karabínky
• dobré kliešte alebo cvikačky

privlace
Obr.1

Postup:

Odstrihneme si rozstrapkaný koniec lanka MW a prevlečieme ho cez mikrokrúžok. Potom urobíme dvojitý jednoduchý uzol.

privlace
Obr.2

Uzol opatrne dotiahneme. Dbáme na to, aby sa nám lanko nepoškodilo, alebo nezvlnilo.

privlace
Obr.3

Dotiahnutý uzol skontrolujeme. Robím to tak, že do mikrokrúžku zakvačím karabínku a ťahom skontrolujem pevnosť a poprípade ešte dotiahnem uzol. Po tomto kroku prebytočný koniec lanka odstrihneme kliešťami približne 2-3 mm za uzlom. Perfekcionisti môžu na uzol kvapnúť kvapku sekundového lepidla a prebytočné lanko odstrihnúť 1 mm za uzlom.

privlace
Obr.4

Odtočíme si z cievky požadovanú dĺžku lanka plus 3 - 5 cm a odstrihneme. V prevažnej miere sa používa dĺžka lanka 25 - 30 cm. Rovnakým spôsobom, ako sme uviazali mikrokrúžok uviažeme na lanko aj karabínku. Pokiaľ nebudeme používať rotačky, je dobré použiť karabínku bez obratlíka. Ak budeme používať hlavne rotačky, odporúčam použiť miesto mikrokrúžku obratlík, alebo dvojitý obratlík.
Pri použití lanka je dobré viazať kmeňový vlasec priamo do mikrokrúžku a vyhnúť sa použitiu ďalšej karabínky. Takto pripravená zostava bude nenápadná a dravé ryby ju budú s dôverou brať. Z vlastnej skúsenosti viem, že takáto zostava nevadí ani takej obozretnej rybe, akou je boleň. Pri spôsobe lovu tzv. UL je vhodné použiť lanko do 3 kg a pri ostatných spôsoboch lovu lanká na 6 alebo na 9 kg. Pre zaujímavosť lanko s nosnosťou 3 kg má priemer približne 0,17 mm a lanko s nosnosťou 6 kg má priemer 0,20mm.
Na záver Vám prajem veľa chytených rýb a minimum odtrhnutých nástrah pri používaní tohto lanka.

Ivan Vigoda
 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok