Fotopríbeh - lov ostriežov na smáčky

Čoraz viac klesajúce teploty na teplomeroch sú jasným signálom k tomu, že koniec sezóny sa neúprosne blíži. Nastáva čas, kedy takto na sklonku roka už po niekoľkýkrát, vyrážame na jedno malé a nenápadné jazero skúsiť uloviť nejakých slušnejších ostriežov, ktorých veľkosť na našich domácich vodách zďaleka nedosahuje nami vysnívané rozmery. Berieme to vždy ako príjemné spestrenie a pohodovú rybačku na sklonku sezóny. Tomu je prispôsobená aj výbava - ľahký prútik s nejakým malým navijačikom a zopár nástrah do krabičky. V tomto pokročilom čase už lovíme v drvivej väčšine prípadov ostrieže na gumenné nástrahy, takže táto skutočnosť ich výber značne zjednodušuje. Horšie je to s farbami, pretože ostriež aj v tomto čase chladnej vody dokáže byť značne náladový a tak je potrebné sa mu správne zvolenou farbou trafiť do chuti.

2011-07-01

K vode prichádzame v čase, keď sa nad hladinou ešte prevaľuje ranná hmla. Podľa predpovede by sa však mala čoskoro rozplynúť a vyzerá to dnes na pekný slnečný deň. Voda je čistá. Zatiaľ však nie je vidieť žiadnu aktivitu dravcov na hladine. Vyberáme si preto na začiatok úsek pod strmým kopcom, kde padá dno hneď od kraja do väčšej hĺbky. Skúsime to z rána tu, kde predpokladáme, že by mali ryby stáť.

2011-07-02

Voľba nástrah je jednoduchá - skúsime to hneď so smáčkami, ktoré vyberáme skôr v prírodných farbách. Vzhľadom na pomerne hlbokú vodu volíme ťažšie hlavičky, aby sa nástrahy dostali rýchlo do požadovanej hĺbky. Prvé hody a smáčky sa s čľupnutím prepadajú do hĺbky. Nechať klesnúť na dno, zo dva razy cuknúť, chvíľku nechať stáť a takto stále dokola.

2011-07-03

Ostrieže našu snahu našťastie veľmi rýchlo oceňujú a prvé úlovky na seba nenechajú dlho čakať. Hneď medzi prvými chytenými sa nájde zopár slušnejších rýb, ktorých dĺžka hravo prekračuje 30 - centimetrovú hranicu. Takto sme si to predstavovali.

2011-07-04

Jigové prúty s jemnou vlepovanou špičkou sú ideálnou voľbou pri tomto spôsobe lovu. Je na nich jasne zreteľný každý kontakt ryby s nástrahou. Na druhej strane ryba necíti žiadny odpor pri útoku na smáčka a mäkká špička tak poskytuje dostatok času na správny zásek. Ostriež s dôverou a poctivo nasaje nástrahu.

2011-07-05

Po čase prestávajú ryby na smáčkov reagovať a záberov ubúda. Ich veľkosť sa zmenšuje, počet klesá a prestávky medzi jednotlivými zábermi sa predlžujú. Nastáva čas na experimentovanie s nástrahami. Často pomôže len zmena farby smáčka a dopomôže to k uloveniu nových rýb.

2011-07-06

Hmla sa už dávno rozplynula a teplota pomaly ale isto narastá vďaka stúpajúcemu slnku. Skúšame aj iné spôsoby vedenia smáčkov a každá takáto zmena, či už farby smáčka alebo techniky prezentovania nástrahy je s nadšením privítaná medzi ostriežmi a našu snahu vďačne odmení zopár ďalších rýb.

2011-07-07

Vďaka tenučkému vlascu je možné dohodiť aj s relatívne ľahkými hlavičkami dostatočne ďaleko. Tie zase na druhej strane nepadajú ku dnu ako kameň a tak prichádza veľa záberov aj počas samotného klesania smáčka do hĺbky. Je potrebné len vždy po dopade preklopiť navijak, došponovať voľný vlasec a nechať smáčka klesať na napnutom vlasci. Počas klesania je možné smáčka oživiť krátkym trhnutím, zľahka tak, aby sa len jemne zachvel a neklesal monotónne dolu. Záber počas klesania sa prejaví ostrým cuknutím a po záseku má ostriež smáčka pekne nasatého.

2011-07-08

Dni sú už takto ku koncu sezóny krátke a tak sa ani nenazdáme, ako ten dnešný rýchlo ubehol. Čas rýchlo ubieha pri takejto zábave a hodiny letia ako splašené. Slnko sa pomaly chýli k obzoru a na hladinu opäť sadá hmla. Aktivita rýb pomaly ustáva s blížiacim sa súmrakom. Nastal čas rozlúčiť sa s vodou a ostriežmi a vydať sa na spiatočnú cestu domov.

2011-07-09

2011-07-10

Peter Zachar

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok