Zubáč

Zubáč je naša asi najčastejšie lovená a najviac prenasledovaná dravá ryba. Čím si zaslúžil svoju obľúbenosť? Prečo má viac fanúšikov ako ostatné dravé ryby? Pokúsim sa vypichnúť niekoľko predností respektíve charakteristických vlastností, ktoré súvisia s lovom zubáča a so zubáčom ako takým.

2011-08-zubac-01

Zubáčový špeciál Maxxo Walley 80 DR v reflexnej farbe oklamal tohto zubáča

Zubáč je hejnová ryba. Jeho život aj správanie je úzko späté so správaním celej komunity, v ktorej žije väčšinu svojho života. Skupinu tvoria jedince približne rovnakej veľkosti a veku. Táto komunita býva dosť často doplnená niekoľkými väčšími jedincami, ktoré sú síce súčasťou kŕdľa, ale tvoria si v ňom svoju vlastnú komunitu. Teda v skupine dvadsiatich približne rovnakých zubáčov sa s veľkou pravdepodobnosťou vyskytuje ďalšia skupinka zložená zo 4-5 kusov zubáčov možno aj trojnásobnej hmotnosti ako väčšina skupiny. Veľmi častým javom je, že táto skupina v skupine loví inak a inde ako hlavná skupina. Je úplne bežné, že týchto pár jedincov parazituje na výsledkoch lovu ostatnej časti komunity. Skupinový lov zubáča na väčších revíroch s dostatkom potravy prebieha veľmi často v dvoch fázach. V prvej fáze lovu sa „pracovitá“ časť komunity pokúša poraniť pokiaľ možno čo najväčšie množstvo rybiek. Týchto pár minút býva pre nás rybárov „zlatou hodinkou“. Zubáče sa dostávajú do amoku a v loveckom ošiali útočia na všetko čo sa pohne. V týchto okamihoch sú minimálne plaché a je skoro jedno, na akú nástrahu lovíme. Dôležité je iba aby sa naša nástraha pohybovala približne v tej časti vodného stĺpca, kde ryby lovia.

2011-08-zubac-02

Reprezentant SR v prívlači Jaro Sámela so svojim úlovkom

Môžeme však zvoliť úplne inú taktiku. Svoj lov zacielime na tých pár väčších kusov, ktorí väčšinou pod alebo za hlavným hejnom zbierajú poranené rybky a neunúvajú sa pomôcť pri dobre organizovanom skupinovom love celej skupiny. Takouto taktikou sa mi podarilo uloviť veľa trofejných zubáčov, ale chce to určité sebazaprenie, pretože prestať loviť tam, kde máme zábery a skúšať to hlbšie, kde sa záberu možno nedočkáme, je silná káva aj pre rybárov, ktorí majú čo to za sebou. Prvá fáza lovu zubáčov prebehne relatívne rýchlo a aj naše zábery úplne prestanú. Nastala druhá fáza, kedy hejno zbiera poranené rybky. Naša taktika by sa mala asi zmeniť a nástraha by sa mala pohybovať v miestach, kde zubáče zbierajú poranené rybky. Lov zubáčov môže trvať aj niekoľko hodín a striedanie fáz lovu zubáča si často ani nevšimneme, pretože jednotlivé fázy lovu môžu prebiehať relatívne rýchlo za sebou. 15 - 20 minútovú prestávku v záberoch si často naozaj ani neuvedomíme. Cit pre vodu a stovky hodín praxe nám to celé určite trochu uľahčia, ale zubáč je naozaj veľmi nevyspytateľná a náladová ryba a správna voľba je veľmi často aj u tých najskúsenejších rybárov iba vecou náhody a šťastia.

2011-08-zubac-03

Séria zubáčových špecialov Maxxo Walley v reflexných farbách

Lov zubáča je veľmi náročný na koncentráciu, predvídavosť a myslenie rybára. Stovky hodín praxe, po ktorých robíme pri vode veľa vecí automaticky, nám väčšinou určite pomôžu, ale môžu mať aj presne opačný efekt. Pravidelne dobrými výsledkami pri zubáčovej prívlači sa môžu pochváliť naozaj iba tí najlepší. Zubáč je ryba extrémne náladová a nevyspytateľná. Po niekoľkých výborných výsledkoch lovu obvykle nasleduje neúspech a sklamanie. Ryby však potravu prijímať musia, iba to robia trocha inak ako pred pár dňami. Možno lovia v inom čase, možno trocha hlbšie a možno na hladine. Je iba na cite pre vodu, kvalite a skúsenostiach rybára, aby dokázal zmenu postrehnúť a správne zareagovať. Práve toto je vec, ktorá robí lov zubáča takým atraktívnym a zaujímavým. Zubáčová prívlač je návyková droga a kto sa vžije do úlohy „narkomana zubáčkára“,  veľmi ťažko sa bude vracať k ostatným druhom prívlače. Čaro nočného alebo večerného lovu treba zažiť a popísať sa nedá. Stúpajúci adrenalín pri nočnom mľasknutí zubáča veľmi ťažko niečo nahradí. Prajem každému, kto sa odhodlá prepadnúť lovu tejto krásnej ryby, veľa trpezlivosti, vynaliezavosti a veľa šťastia na správny odhad a výber taktiky.

2011-08-zubac-04

Na záver som sa pokúsil svoje skúsenosti zhrnúť do pár bodov:

  • doba lovu – najlepším obdobím je podľa môjho názoru približne hodinu po úplnom zotmení
  • nástrahy – voblery 5 - 12 cm s menej agresívnym chodom, veľmi dôležité je aby sa nástraha pohybovala v tej časti vodného stĺpca, kde ryby práve lovia
  • vedenie nástrahy - extrémne pomalé vedenie s občasnými prestávkami a zmenou rýchlosti vedenia nástrahy
  • farby – prírodné vzory (ostriež, biela ryba, hrebenačka, hrúz) a reflexné farby (rôzne kombinácie fluo žltej, zelenej, oranžovej a bielej)
  •  najobľúbenejšia farba - ostriež

2011-08-zubac-05

Biela ryba, hrebenačka, ostriež zo zubáčovej série Maxxo Walley - tieto prírodné farby by mali byť nepostrádateľnou súčasťou výstroja na lov zubáča

Juraj Mrázik
www.maxxo.sk

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok